Lösemili arkadaşları için saçlarını kazıttılar

- Gaziantep'te Vefa Gençliği Grubu Derneği üyesi Suriyeliler, lösemiyle mücadele eden arkadaşları için saçlarını kazıttı - Lösemili Suriyeli Abdullah: - "Arkadaşlarım saçlarını kestirdikleri için çok mutlu oldum. Hastalığımı atlatmak için bana büyük moral kaynağı oldu" - Suriyeli Asi: - "Biz, Ahmed'e ayna gibi olacağız. Ahmed bize baktığında kendisini görmesi için saçımızı kestirdik"

Lösemili arkadaşları için saçlarını kazıttılar

GAZİANTEP (AA) - KEMAL KARAGÖZ/RIDVAN KORKULUTAŞ -  Gaziantep'te Vefa Gençliği Grubu Derneği üyesi bir grup Suriyeli genç, lösemi (kan kanseri) tanısı konulan arkadaşları için saçlarını kazıttı.

Suriye'deki savaşın mağdur ettiği, yaraladığı insanlara destek olmak için Gaziantep'te 2 yıl önce Vefa Gençliği Grubu Derneği'ni kuran Suriyeli gençler, dernekte tanıştıkları 19 yaşındaki Suriyeli Ahmed Fahri Abdullah'ı lösemi tedavisi gördüğü Dr. Ersin Arslan Devlet Hastanesi'nde ziyaret etti.  

Grup üyesi 10 Suriyeli genç, gördüğü tedavi sırasında saçları dökülen arkadaşları Abdullah'ı ziyaretlerinden önce saçlarını kazıttı. Saçlarını kazıttıkları anı da kameraya kaydeden gençler, hastanede Abdullah'ın karşısına geçip aynı anda kafalarındaki bereleri çıkararak sürpriz yaptı. Gençlerin duyarlılığını gören Abdullah'ın annesi Fatma Abdullah, gözyaşlarını tutamadı. 

- "Arkadaşlarım saçlarını kestirdikleri için çok mutlu oldum"

Suriyeli Abdullah, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1,5 yıl önce Suriye'deki iç savaştan kaçıp Türkiye'ye sığındığını söyledi.

Suriye'de iç savaştan önce hayatın normal olduğunu, kendisinin de liseye devam ettiğini anlatan Abdullah, "Lisede çok başarılı bir öğrenciydim. Bir gün dışarı çıktık ve her yerin yıkıldığını gördüm. Evimizi rejim güçleri esir aldı. Türkiye'ye kaçmak zorunda kaldık. Annem ve 3 kardeşimle Gaziantep'e geldim" dedi.

Ülkelerinde zor günler geçirdiğini, mide ve baş ağrısı şikayetiyle sık sık hastaneye başvurduğunu dile getiren Abdullah, şöyle devam etti:

"Suriye'de yaşarken babam trafik kazası geçirdi. Kazadan sonra babama hastanede yanlış teşhis konuldu. Aldığı yanlış ilaçlarla kazadan kısa bir süre sonra hayatını kaybetti. Ben de babamı kaybettikten 1,5 yıl sonra mide ve karın ağrısı için hastaneye başvurdum. Kullandığım ilaçlardan sonra bazı belirtiler hissettim. Hastalığım devam etti. Türkiye'ye geldiğimde kendimi daha yorgun ve halsiz hissettim. Gaziantep Dr. Ersin Arslan Devlet Hastanesine başvurdum. Burada da bana kan kanseri teşhisi konuldu. Annem ve 3 kardeşim, bu duruma çok üzüldü. Arkadaşlarım da saçlarını kazıtarak bana sürpriz yaptı. Arkadaşlarım saçlarını kestirdikleri için çok mutlu oldum. Hastalığımı atlatmak için bana büyük moral kaynağı oldu."

- "Biz, Ahmed'e ayna gibi olacağız"

Grup üyesi Suriyeli Muhammed Asi, 1,5 yıl önce ülkelerinden kaçarak geldiği Türkiye'de Vefa Gençlik Grubu'na katıldığını söyledi.

Ahmed ile dernekte tanıştığını anlatan Asi, "Grupta özellikle Suriyeli yetimlere destek veriyoruz. 9 arkadaşımla Ahmed'e destek için saçımızı kestik. Biz, Ahmed'e ayna gibi olacağız. Ahmed bize baktığında kendisini görmesi için saçımızı kestirdik. Biz, Ahmed'den umut alıyoruz. Ahmed de bizden umut alıyor. Biz, gençlik grubu olarak Suriye'ye tekrar dönmek istiyoruz. Türkiye'ye her zaman minnettarız. Türk halkına bize verdikleri destekten dolayı teşekkür ederiz" diye konuştu. 

- "Bir genç için saçları çok önemlidir"

Gruptaki çalışmalara katılan Suriyeli Selahattin Debbah ise 2 yıldır Türkiye'de olduğunu söyledi. Savaşın izlerini taşıyan yaralılara ya da rahatsızlıkları bulunan Suriyelilere psikolojik destek verdiklerini anlatan Debbah, yaklaşık 1,5 yıl önce tanıştıkları Ahmed'e de umut kaynağı olmak istediklerini belirtti.

Debbah, "Bir genç için saçları çok önemlidir. Biz, Ahmed için her şeyi yapacağız. Ahmed'in her zaman yanındayız ve bu hastalığı yeneceğine inanıyoruz" görüşünü kaydetti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER