banner54

İstanbul'daki terör saldırısına tepkiler

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır, Mardin, Batman, Bingöl, Elazığ ve Şırnak'taki sivil toplum kuruluşu temsilcileri İstanbul Ortaköy'deki terör saldırısını kınadı.

Çözüm İçin Sivil İnisiyatif Derneği (Çözüm Der) Başkanı Ercan Ezgin İstanbul'da çok vahşi ve hunharca işlenen bir terör saldırısıyla karşı karşıya kalındığını söyledi.

Toplumda kaos ve dehşet duygularını artırmak için gerçekleştirilen saldırının Türkiye'nin birliğine, beraberliğine, demokrasisine, kamu düzenine ve kamu güvenliğine karşı yapılmış bir terör saldırısı olduğunu ifade eden Ezgin, "Acımız da öfkemiz de çok büyük." dedi.

Saldırının faillerinin, arkasındakilerin en ağır şekilde cezalandırılacağını dile getiren Ezgin, "Acı büyük, saldırı tam bir vahşet. Terörün rengi, dini,dili ve ırkı yoktur. Tümüne lanet, tümene hiddet. Ne olursa olsun hiçbir terör grubu ve terör eylemi Türkiye’ye diz çöktüremeyecektir, birliğimize ve beraberliğimize darbe vuramayacaktır." diye konuştu.

- Mardin

Uluslararası Stratejik Tahlil ve Araştırmalar Merkezi (USTAD) Başkanı Ahmet Akgül, terör saldırısını nefretle kınadıklarını ifade etti.

Yeni yılın ilk saatlerinde İstanbul'a gerçekleştirilen terör saldırısının birçok amacı gerçekleştirmek üzere yapıldığını kaydeden Akgül, Türkiye'nin dış politikada söz sahibi olmasını istemeyen ve küresel şeytani aklın Kobani sürecinden günümüze kadar bütün bu katliamların planlayıcısı olduğunu belirtti.

Akgül, kendi iç sorunlarıyla boğuşan bir Türkiye arzu eden güçlere maşalık edenler değişse de amacın değişmediğine dikkati çekti.

- "Kimden nasıl gelirse gelsin, lanetliyoruz"

Mardin Turizm ve Otelciler Derneği (MARTOD) Başkanı Özgür Azad Güngör ise saldırıyı şiddetle lanetlediklerini, birlik ve beraberliği bozmaya çalışanlara asla fırsat verilmeyeceğini vurguladı.

Güngör, "İstanbul'daki terör saldırısını şiddetle lanetliyor, hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyoruz. Terörün dili, dini, mezhebi ve meşrebi yoktur. Kimden nasıl gelirse gelsin, lanetliyoruz. Bu insanlık dışı terör saldırıların üstesinden birlik ve beraberliğimizin gücüyle geleceğimize inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

- Batman

Müstakil Sanayici İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Batman Şube Başkanı Suad Özdemir de saldırıyı kınadı.

Hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı yaralılara da acil şifalar dileyen Özdemir, "Bu katliamlara imza atan güçleri şiddetle kınıyorum. Bazı kesimler farklı ideolojileri gösterip insanları birbirine düşürme gayretine girmesinler." değerlendirmesinde bulundu.

Saldırı nereden gelirse gelsin ve kim gerçekleştirdiyse gerçekleştirsin faillerin bulunmasının en büyük arzuları olduğuna işaret eden Özdemir, "Fikir ve düşünceleri ne olursa olsun herkesin bu terör saldırılarına karşı durması teröre verilecek en güzel cevap olacaktır. Allah bu olayları bir daha göstermesin." ifadesine yer verdi.

- "Bu saldırılar asla amacına ulaşmayacaktır"

Batman Ticaret ve Sanayi Odası (BATSO) Başkanı A.Kadir Özdemir ise saldırıyı Türkiye'nin kardeşliği, birliği ve beraberliğine sıkılan bir kurşun olarak değerlendirdiğini belirterek, "Bunlara terör örgütü demek bile az gelir. Bu saldırı caniliğin, vahşiliğin ve alçaklığın bir göstergesidir. Bu saldırılar asla amacına ulaşmayacaktır. Her kesimde insanların yek vücut olarak tepki göstermesi gerekir." ifadesini kullandı.

- Bingöl

Doğu Anadolu Muhtarlar Federasyonu ve Bingöl Muhtarlar Derneği Başkanı Abdullah Butaku, İstanbul'daki terör saldırısını lanetledi.

Türkiye'nin son yıllarda terör saldırılarına maruz kaldığını anımsatan Butaku, terör örgütlerinin 2016 yılında topyekun Türkiye'nin üzerine salındığını dile getirdi.

İstanbul'daki terör saldırısının bir gece kulübünde gerçekleştirilmesinin manidar olduğuna dikkati çeken Butaku, şunları kaydetti:

"Batı, İslamiyet ile terörü bir arada lanse etmeye çalışıyor. Saldırının gece kulübünde olması nedeniyle şimdi şunu diyecekler 'İşte Müslümanlar gece kulübünde eğlenenleri hazmedemedi bu olayı yaptılar.' Ancak hiçbir Müslümanın terör olaylarıyla alakası olmaz. İnancı gereği zaten bir Müslüman bir insanı öldüremez. Bunlar yine bizi çekemeyen bazı hain güçlerin işi olduğuna inanıyorum."

- Elazığ

Kan Arıyorum Yardımlaşma ve Eğitim Derneği (KAYED) Genel Başkanı Murat Özekinci, 2017 yılına girerken yaşanan terör saldırısının herkesi derinden üzdüğünü dile getirdi.

Eğlence mekanına yönelik yapılan saldırıyı şiddetle ve nefretle kınadıklarını ifade eden Özekinci, bu konuya yönelik olarak Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in yaptığı açıklamanın çok önemli olduğunu belirtti.

Bir pazar yerine, bir mabede ya da bir eğlence mekanına yapılan saldırının birbirinden farklı olmadığını aktaran Özekinci, şöyle devam etti:

"Ülkemizde yaşanan son ekonomik gelişmeleri göz önüne aldığımızda, ekonomik atılımlar ister istemez bütün terör örgütlerinin dikkatini çekmiştir. Bu ekonomik gelişmeyi baltalamak istiyorlar. Bu saldırı İstanbul'da bir eğlence merkezine ve turistlerin olduğu bir ortama yapılıyorsa aynı zamanda güven ortamına ve ekonomiye yönelik bir saldırıdır. Bu olaylarda sivil toplum kuruluşları olarak bizlere düşen birlik ve beraberlik duygusunu geliştirecek milli ve manevi duyguları ön plana çıkaran çalışmalar yapmaktır."

- Şırnak

Şırnak Nuh Eğitim Der Başkanı Nurettin Tatar da dünyanın neresinde olursa olsun terör saldırılarını lanetlediklerini belirtti.

Saldırıyla ülkenin milli birlik ve beraberliğine kast edilmeye çalışıldığını dile getiren Tatar, şunları kaydetti:

"Bütün terör unsurları, 15 Temmuz darbe girişiminden Türkiye'yi bölmek adına büyük bir beklenti içindeydi. Bu beklentiler milletin kararlı duruşu karşısında suyu düşünce onlar da bu sefer çeşitli bombalama eylemleri gerçekleştiriyor. Bu terör eylemleri sadece milleti yıldırmak ve korkutmak içindir. Her zamankinden daha fazla bir birbirimize kenetlenmemiz ve birlik olmamız elzemdir. Toplumun bütün kesiminin bu saldırılara karşı duyarlı olmaya ve vahşete karşı demokratik bir şekilde ortaya koymaya çağırıyoruz."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
HABERLER