Habur Sınır Kapısı yarın açılacak

- Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci: - "Yarın inşallah kapımızı açmış olacağız. Ulaşımı güvenlik güçlerimiz kontrollü bir şekilde sağlayacak. Günde 500 araç Irak'a gidecek, 750 araç da Türkiye'ye giriş yapacak"

Habur Sınır Kapısı yarın açılacak

ŞIRNAK (AA) - Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, güvenlik gerekçesiyle geçici olarak kapatılan Habur Sınır Kapısı'nın yarın açılacağını belirterek, "İlk etapta günde yaklaşık 500 araç Irak'a gidecek, 750 araç da Türkiye'ye giriş yapacak" dedi.

Habur Sınır Kapısı'nda Şırnak Valisi Ali İhsan Su, öteki ilgililer ve gümrük yetkilileriyle toplantı yapan Tüfenkci, sürücülerinin geçiş için beklediği 2 bin 500 civarında tırın bulunduğu alanı da gezdi.

Tüfenkci, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, toplantıda sınır kapısının durumuyla ilgili değerlendirmelerde bulunduklarını, gümrük kapısının açılması ve alınacak önlemleri görüştüklerini bildirdi.

Terörist faaliyetlerin bölgeye ve halka zarar verdiğini ifade eden Tüfenkci, "Öncelikle Silopi ve Cizre'de yürütülen terörle mücadele var. Bu vesileyle şehit olan bütün güvenlik güçlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Yakınlarının başı sağolsun. Terörle mücadelenin son terörist kalana kadar süreceğini biliyoruz. Bunun için de güvenlik güçlerimize başarılar diliyoruz" ifadesini kullandı.

Tüfenkci, Habur Sınır Kapısı'nın ihracatçılar ve bölge halkı için ne kadar önemli olduğunu bildiklerini dile getirdi.

Türkiye-Irak sınırındaki bu kapıya ilişkin ekonomik verilere değinen Tüfenkci, şöyle devam etti:

"2015 yılında ihracatımızın 8,5 milyar dolarlık büyük kısmı bu kapıdan gerçekleştirildi. Doğu, Güneydoğu Anadolu'nun ve İstanbul'un büyük bir bölümü de bu kapıdan Ortadoğu'ya özellikle de Irak'a ihracat yapıyor. Bizler terörle mücadele ederken, sivil halk zarar görmesin, bu yoldan işleyen kamyonlarımızın ve tankerlerimizin şoförleri zarar görmesin düşüncesiyle İçişleri Bakanlığımızın almış olduğu emniyet tedbirleri neticesinde İpek Yolu ulaşıma kapatılmıştı. Yoksa Habur Sınır Kapısı'nın gümrük işlemleri devam ediyordu. Bugün itibarıyla yapmış olduğumuz değerlendirmeler neticesinde yarın inşallah kapımızı açmış olacağız. Ulaşımı güvenlik güçlerimiz kontrollü bir şekilde sağlayacak. Günde 500 araç Irak'a gidecek, 750 araç da Türkiye'ye giriş yapacak. İnşallah pazartesiden itibaren sağlıklı ve güvenli bir şekilde ulaşımın sağlanarak kapımızdan her zamankinden daha hızlı bir şekilde geçişler olacağına inanıyorum."

İhracatçılar, şoförler ve lojistik firmalarının yetkililerine seslenen Tüfenkci, "Onlardan ricam, kontrollü bir giriş ve çıkış olacağı için birden kapıya yüklenmemeleridir. Aksi takdirde yollarda oluşacak yoğunluktan ötürü yeni mağduriyetler olabilir" diye konuştu.

İlgili kurumların bekleme noktalarında iyi koordine olmaları halinde giriş çıkışların düzenli sağlanabileceğini dile getiren Tüfenkci, böylece beklemekten kaynaklanan kayıpların önleneceğini sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER