Gaziantep'te "alternatif temiz yakıt" kullanımı zorunlu hale getirildi

Gaziantep'te

GAZİANTEP (AA) - Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce kent genelinde kademeli olarak "alternatif temiz yakıt"a geçme zorunluluğu getirildi.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Büyükşehir Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından şehrin hava kalitesini ölçmek için çeşitli çalışmalar yürütüldü.

Hava kirliliğinin Beydilli, Güneş, 60. Yıl, Alleben, Kavaklık, Konak, Deniz, İstiklal, 23 Nisan, Kayaönö, Selimiye, Değirmiçem, Emek, Batıkent, Atatürk, İncilipınar, Güvenevler, Osmangazi, Pancarlı, Fatih, Sarıgüllük, Gazi ve Yaprak Mahallelerinde yoğun olduğu belirlendi. Hazırlanan raporda buralardaki kirliliğin insanlara ve diğer canlılara zarar verecek düzeyde olduğu kaydedildi.

Gaziantep'in hava kalitesinin iyileştirilmesi için 30 Ekim 2016 tarihine kadar merkezi sistemli binalarda, 30 Ekim 2017 tarihine kadar da bireysel sistem kullanan Şahinbey ilçesinde Beydilli, Güneş, 60. Yıl, Alleben, Kavaklık, Konak, Deniz, İstiklal ve 23 Nisan Mahalleleri, Şehitkamil ilçesindeyse Selimiye, Değirmiçem, Emek, Atatürk, İncilipınar, Güvenevler, Osmangazi, Pancarlı, Fatih, Sarıgüllük, Gazi ve Yaprak Mahallerinde "alternatif temiz yakıt"a geçme zorunluluğu getirildi.

Diğer ilçelerdeki mahallelerdeyse 30 Ekim 2018 tarihine kadar "alternatif temiz yakıt"a geçilecek.

Yeni binalarda ruhsat aşamasında "alternatif temiz yakıt" kullanılıp kullanılmayacağına bakılacak.

Zabıta ekipleri, vatandaşları karara uymaları için uyardı.

Belirtilen tarihlerde "alternatif temiz yakıt"a geçmeyenler hakkında bin 157 lirayla 23 bin lira arasında idari para cezaları uygulanacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER