"Etkili ve Yetkin Ebeveynlik" semineri

ADIYAMAN (AA) - Adıyaman'da "Etkili ve Yetkin Ebeveynlik" konulu seminer düzenlendi.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından Adıyaman Adliyesi Konferans Salonu'nda denetimli serbestlik uygulamasından faydalanan 83 kişiye eğitim verildi.

Seminerde konuşan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Aile Eğitim Formatörü çocuk gelişimcisi Hatice Gündoğdu, günümüzün hareketli, hızla değişen ve yoğun hayat temposunda ebeveyn olmanın eskisinden daha zor olduğunu söyledi.

Ortaya çıkan ve çocukları tehdit eden pek çok sorunla başa çıkmanın en etkili yolunun onları doğru ve etkili yaklaşımlarla kendi ayakları üzerinde duracak şekilde büyütmek olduğunun altını çizen Gündoğdu, her anne babanın, en az 18 yaşına gelene kadar çocuğuyla ilgili bazı sorumluluklara sahip olduğunu kaydetti.

Çocuğa ihtiyaç duyduğu desteği verebilmek için, onun yaşam boyu içinden geçtiği gelişim dönemlerini ve bu dönemlerin özelliklerini iyi bilmenin son derece önemli olduğuna işaret eden Gündoğdu, şunları kaydetti:

"Çocuğun ruh sağlığı, kişiliği, kimliği, ileride kendisinin kim olduğu konusunda vereceği karar, hatta olaylara ve hayata bakış açısı, anne babasının yaşam boyu bizzat kendileri için alacakları kararlardan da etkilenir. Mutlu ve güvenilir bir aile ortamının bulunup bulunmaması, eşler arasındaki muhabbet veya çatışmanın derecesi, anne babanın boşanması veya bir arada olması, çocukla olan ilişkinin kalitesi, ona hayatta sunulan rehberlik ve benzeri pek çok durum, çocuğun hayatı ve gelişimi üzerinde birbirinden farklı etkilerde bulunur."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER