Diyarbakır'daki DTK toplantısı

- HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş: "Siyaset konuşabilmek, ne olursa olsun diyalog kapılarını açık tutabilmektir. Anlayışlı siyasi mücadelemizi sürdüreceğiz"

Diyarbakır'daki DTK toplantısı

DİYARBAKIR (AA) - HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Siyaset konuşabilmek, ne olursa olsun diyalog kapılarını açık tutabilmektir. Anlayışlı siyasi mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi.

Demirtaş, Kayapınar Spor Salonu'nda iki gündür süren Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Genel Kurulu'nun kapanış oturumunda yaptığı konuşmada, özgürlük ve demokrasiden yana olduklarını söyledi.

Türkiye'de sürekli müzakere odaklı siyaset anlayışını yürütmeye çalıştıklarını savunan Demirtaş, kongrenin sonuç bildirgesine destek verdiklerini anlattı.

Demirtaş, son dönemde Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşandığını ifade ederek, şöyle konuştu:

"Umut ediyorum bu deklarasyonun muhatapları, bir bütün olarak deklarasyonu yayınlayanların ciddiyetiyle aynı ciddi yaklaşımlarla deklarasyona yaklaşacaklardır. Bu metin, dinamik bir tartışma sürecine, önerge ve eleştiriye açıktır. Çatışmaların sona ermesi mevzusunun hendek ve barikatla alakası olmadığını, demokrasi sorunu olduğu noktasında bu metin çok önemli bir fırsat sunuyor. İnşallah muhataplarımız bu deklarasyonu bir kez daha soğukkanlılıkla okuyup aslında öz yönetimin ve özerkliğin hepimiz açısından, birlikte yaşam açısından çok önemli bir fırsat olduğunu göreceklerdir. Siyaset, konuşabilmek, ne olursa olsun diyalog kapılarını açık tutabilmektir. Anlayışlı siyasi mücadelemizi sürdüreceğiz."

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ da sorunların çözümü için hep beraber mücadele edeceklerini dile getirdi.

DTK Eş Genel Başkanı Hatip Dicle ise kongrede "demokratik özerklik" ve "öz yönetim"in ayrıntılarına ilişkin görüş alışverişinde bulunduklarını belirtti.

Sorunların çözümünde diyalog ve müzakere sürecinden yana olduklarını savunan Dicle, demokratik bir anayasanın oluşturulması sürecine katkı sunmak istediklerini ifade etti.

Dicle, 14 maddelik sonuç bildirgesini okudu.

"Demokratik özerk bölgelerin oluşturulması", "Özerk bölge yönetiminin denetiminde yerel güvenlik birimlerinin kurulması" ve "Bazı vergilerin öz yönetim birimleri tarafından toplanması" gibi maddelerin yer aldığı sonuç bildirgesinde, terör örgütü PKK mensuplarınca kazılan hendeklere ve barikatlara ilişkin, "Şu anda yaşananlar hendek ve barikat sorunu değildir, demokrasi sorunudur" görüşü savunuldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER