Çobanlık yaparken ders çalışıyor

BATMAN (AA) - Kozluk ilçesinin Zilan köyüne bağlı Bacağe mezrasında yaşayan 6. sınıf öğrencisi 12 yaşındaki Sidar Güngör, bir yandan çobanlık yaparken, bir yandan da ders çalışıyor.Okul dışında kalan zamanını babasına ait koyunlara...

Çobanlık yaparken ders çalışıyor

BATMAN (AA) - Kozluk ilçesinin Zilan köyüne bağlı Bacağe mezrasında yaşayan 6. sınıf öğrencisi 12 yaşındaki Sidar Güngör, bir yandan çobanlık yaparken, bir yandan da ders çalışıyor.

Okul dışında kalan zamanını babasına ait koyunlara çobanlık yaparak geçiren Sidar Güngör, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ailesine destek olmak için bu işi yaptığını söyledi.

Yaylada koyunları otlatırken bir yandan da ders çalıştığını aktaran Çoban Güngör, şöyle konuştu:

"Hafta içi okula gidiyorum. Okul dışında aileme yardımcı olmak için yaylaya geliyorum. Koyunları otlatırken hikaye ve test kitaplarımı yanıma alıyorum. Hem işimi yaparak koyunlarımı otlatıyorum hem de derslerime çalışarak mutlu oluyorum. Koyun beslemek çok güzel bir duygudur. Yanına alıp besliyor, seviyorsun. Çoğu insan çobanlık deyince küçümsüyor ama hayvanlar çok güzel canlılardır. Bizler hayvan sevgisini küçük yaşlarda öğrenirsek ve onları kollarsak hem ekonomik hem de bireysel olarak toplum olarak gelişiriz.”

Güngör, ailesinin geçimini hayvancılıkla sağladığını belirterek, çoban bulamadıkları için ailesine yardımcı olmaya çalıştığını aktardı.

Çobanlık yapmanın eğitimine engel olmadığını da belirten Güngör, "İnsan okumak isterse onu hiçbir şey durduramaz. Benim en büyük hedefim mimar olmak. Ama mimar olmak için bir yerlerden başlamak lazım. Ben hem okumayı hem çalışmayı seçtim. Hedeflerle ulaşmak için çok çalışmak gereklidir. Küçük başarılar büyük hedeflerin habercisidir. Ben geleceğin mimarı olabilirim. İnanç varsa başarıda onunla gelir." diyerek sözlerini tamamladı.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER