Çadır kentteki çocuklara yeni yıl etkinliği

- Midyat ilçesindeki çadır kentteki Suriyeli ve Iraklı çocuklar, yeni yıl dolayısıyla düzenlenen etkinlikte eğlendi

Çadır kentteki çocuklara yeni yıl etkinliği

MARDİN (AA) - Mardin'in Midyat ilçesinde, Akçakaya Mahallesi Geçici Konaklama Tesisi'ndeki çadır kentte Suriyeli ve Iraklı sığınmacı ailelerin çocukları için yeni yıl etkinliği düzenlendi.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı koordinesinde Türk Kızılayınca düzenlenen etkinlikte, palyaçolar çocukları eğlendirdi.

Tahta bacak gösterisi sunulan, rengarenk kıyafetli oyuncuların da yer aldığı programı izleyen miniklere balon ve şeker dağıtıldı.

Türk Kızılayı gençlik çalışmaları yetkililerinden İnci Yalçın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu etkinlikle çocukları eğlendirmeyi ve savaş psikolojisinden bir nebze de olsa uzaklaştırmayı amaçladıklarını söyledi.

Iraklı sığınmacılardan Galip Hodade ise Ezidilerin ve Türkiye'de yaşayan herkesin yeni yılını kutlayarak, "Türkiye bize kucak açtığı için ayrıca teşekkürlerimi belirtirim" dedi.

Türkiye'nin kendilerine kucak açması ve çadır kentte gösterilen ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getiren Eyvan Mirza da kendilerine yardımcı olan herkese teşekkür etti.

Etkinliğe katılan çocuklardan Mervan Kasım, yüzünü boyatıp boynu ve bileklerine renkli iplikler bağladığını, yeni yılı böyle karşıladığını anlattı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER