BİK Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapıldı

BİK Ağustos Genel Kurulu’nda alınan kararlar bu günkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş bulunmaktadır.

BİK Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapıldı

Yönetmelik değişikliği ile KOSGEB’in Nitelikli Eleman İstindamı Desteği’nden daha etkin yararlanma imkanı doğmuştur. Bu vesile ile KOSGEB veri tabanında kaydı olmayan gazetelerimizin yol haritalarını tamamamlamaları uygun olacaktır. Program çerçevesinde dört yıllık fakülte ve yüksekokul yeni mezun ya da bir yıldır işsiz olan meslek adayları istihdam edilebilecek, toplamda 50 bin liralık karşılıksız destek alınabilecektir. İşte yönetmelik değişikliği ile bu kapsamda istihdam edilen fikir işçileri asgari kadroda beklemeden nitelikli olarak yer alabilecektir.

Öte yandan 2017 Yılı’nda yürürlüğe giren değişiklikle kurum şubesi olmayan yerlerde vasıflı ve vasıfsız gazete tanımlamalarında değişiklik yapılmış ve vasıflı ile alt vasıflı gazete tanımlamaları getirilmişti. Bu çerçevede alt vasıflı gazetelerin asgari kadroları 3 , vasıflı gazetelerin asgari kadroları 4 olarak belirlenmişti. Yeni yapılan değişiklik ile 2017’deki yaklaşım kurum şubesi olan yerlere doğru genişletilmiştir.

Önümüzde 20 Eylül olağanüstü genel kurulu bulunmaktadır.

Bu genel kurulda da mesleğimizin içinde bulunduğu olağanüstü zorlukları aşmasına katkıda bulunmak amacı ile kararlar alınacağını beklemekteyiz. Yönetim Kuruluuz yaptığı isabetli çalışmalar ve yerinde aldığı olağanüstü genel kurulu toplama kararı ile hayati bir adım atmıştır. Detaylarını genel kurul sonrası paylaşmayı temenni ediyorum. Şu kadarını belirtmek gerekirse girdi maliyetlerinin gazete işletmeleri üzerindeki baskıyı hissedilir derecede azaltacak ve rahatlama sağlayacak yönde teklifler genel kurulumuzun gündemindedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER