"Aşmak İçin Hareket" projesi

- Türkiye Beyaz Ay Derneği Bölge Koordinatörü Mülayim: - "2002 yılından bu yana engellilerle ilgili yapılan düzenlemelere baktığımız zaman hakikaten Türkiye'de bir çığır açıldı"

ADIYAMAN (AA) - Türkiye Beyaz Ay Derneği Bölge Koordinatörü Mehmet Emin Mülayim, 2002 yılından bu yana engellilerle ilgili yapılan düzenlemelerle Türkiye'de bir çığır açıldığını belirtti.

Cumhurbaşkanlığının himayesinde, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Beyazay Derneği tarafından yürütülen "Aşmak İçin Hareket" projesi kapsamında Adıyaman Üniversitesi Uygulama Oteli'nde bölge toplantısı düzenlendi.

Toplantıda konuşan Mülayim, dernek olarak yürüttükleri  "Aşmak İçin Hareket" projesinin engellilerin önündeki engellerin kaldırılmasında büyük çaba sarfettiklerini söyledi.

Engelliler için toplumda farkındalık üretilmesi gerektiğine işaret eden Mülayim, şunları kaydetti:

"Onları topluma kazandırmak adına onlarla hem hal olmak, engelli ve engelsizleri bir arada tutabilmek, böyle bir proje üretebilmek Cumhurbaşkanlığı'mızın himayesinde olan bir proje. Bu Elhamdülillah kabul gördü. 2002 yılından bu yana engellilerle ilgili yapılan düzenlemelere baktığımız zaman hakikaten Türkiye'de bir çığır açıldı. Bu çığırla alakalı değişik dönemlerde engellilerle alakalı değişik projeler üretildi."

Mülayim, il il engellilerle ilgili istatistikler çıkartarak, hepsine ulaşmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Adıyaman Üniversitesi Rektör vekili Prof. Dr. Hasan Solmaz ise üniversite olarak engelli vatandaşların ihtiyaçlarını gidermede, onların hayatlarını kolaylaştırmada, fiziksel ihtiyaçlarını sağlamaları gerektiğini ifade etti.

Engelliler için daha fazla farkındalık yaratılması gerektiğini aktaran Solmaz, "Vatandaş ve öğrenciler nezdinde daha iyi anlaşılması, onlara daha çok katkı sağlaması için elimizden geleni yapacağız. Burada tabi fiziksel engelleri hep beraber kaldıracağız ama en önemlisi zihnimizdeki engelleri kaldırmamız gerekiyor. Yani farkındalığı ortaya koymamız gerekiyor" dedi.

Beyaz Ay Derneği Adıyaman Şube Başkanı Ayla Pektaş da Adıyaman Üniversitesi ile yaptıkları protokolü anımsatarak, üniversitede okuyan engelli öğrencileri projeye dahil ederek önemli çalışmalar yapacaklarını dile getirdi.

Toplantının sonunda dernek şube başkanlarına Cumhurbaşkanlığı tarafından gönderilen yetki belgesi verildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER