ABD'li Specht; "Bölge halkı çatışma istemiyor"

Amerika Birleşik Devletleri’nin Adana Konsolosu Linda Stuart Specht, Doğu ve Güneydoğu illerinde devam eden çatışmaların Türkiye'de trajedi olduğunu belirterek, "Bu bölgede yaşayanlar daha fazla çatışma istemiyor" dedi.

ABD'li Specht; "Bölge halkı çatışma istemiyor"
ABD Adana Konsolosu Linda Stuart Specht, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Şanlıurfa’ya geldi. İlk olarak Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük’ü ziyaret eden Specht, basına kapalı görüşmede kente ilişkin bilgiler aldı. Specht, daha sonra Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili İsa Kızıldemir’i ziyaret etti. Ziyaretin ardından gazetecilere konuşan Linda Stuart Specht, Adana Konsolosluğu olarak bölge illeri tanımaya yönelik geziler düzenlediklerini söyledi.

Bölgedeki bazı il ve ilçelerde devam eden çatışmalara ilişkin gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Specht, biran önce çözüm beklediklerini vurgulayarak şöyle dedi:

"Gezimizde Diyarbakır ve Şırnak’a gitmeyi planlıyoruz. Bölgede yaşanan çatışmaların tüm Türkiye’de bir trajedi olduğunu düşünüyorum. Bu bölgede yaşayanlar daha fazla çatışma istemiyor. Bölgedeki çatışmaları asgariye indirmek için zaman geldi, geçti bile. Umarım biran önce buna bir çözüm bulunur. Çatışmaların ortasında kalan sivillerin maliyeti konusunda bizde endişe duyuyoruz."

Specht'in temaslarını sürdürdüğü kentte STK temsilcileriyle de görüşmeler yapacağı öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2016, 15:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER