AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Haber:

- "Ege Denizi'nde yaşananların bir an önce son bulması gerekiyor. Türkiye ve AB olarak bu amaçla bizler düzensiz göçün düzenli göç haline dönüştürülmesi için bir araya geldik, anlaşmaya vardık" - "Avrupa Birliği olarak Suriye sorununun kökünde yatan nedenlerin ortadan kaldırılması için Türkiye ile hemfikiriz

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Haber:

ŞANLIURFA (AA) - MEHMET AKİF PARLAK - Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Hansjörg Haber, Ege Denizi'nde yaşanan ölümlere ilişkin; "Türkiye ve AB olarak bu amaçla bizler düzensiz göçün düzenli göç haline dönüştürülmesi için bir araya geldik, anlaşmaya vardık" dedi.

Haber, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye'deki krizin 5'inci yılına girildiğini hatırlatarak, yaşananların büyük bir insanlık dramına dönüştüğüne işaret etti.

Savaştan kaçan ve daha iyi bir yaşam için Avrupa'ya gitmek üzere yola çıkan göçmenlerden pek çoğunun Ege Denizi'nde boğulduğuna değinen Haber, göçmenlerin umut yolculuğunda 'umutsuzca' öldüklerini, bunun bir trajedi olduğunu ifade etti.

Haber, birçok ülkeye mensup kişinin adeta Ege Denizi'ne akın ettiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Suriyeli mültecilerin yanı sıra Afganistan gibi ülkelerden mültelciler var. Bunların bir kısmı da aslında daha iyi bir yaşam kurmak için yola çıkmış göçmenler. Fakat baktığımız zaman Suriyeli mülteciler bizim için biraz daha öncelikli. Ege Denizi'nde yaşananların bir an önce son bulması gerekiyor. Türkiye ve AB olarak bu amaçla bizler düzensiz göçün düzenli göç haline dönüştürülmesi için bir araya geldik, anlaşmaya vardık. Burada düzensiz göçün düzenli göçe geçmesi derken göçmenlerin belirli bir süreç dahilinde gelmeleri ve burada belirli kurallar çerçevesinde bu sürecin yürütülmesinden bahsediyoruz. Ama Avrupa Birliği'nin bu konuyla ilgili daha detaylı çalışması gerekiyor."

- "Türkiye ile hemfikiriz"

Haber, Türkiye'nin sığınmacılar konusunda gösterdiği tutumu takdirle karşıladıklarını söyledi. 

Kriz karşısında AB'nin, göçmenlere yardımcı olmaya çalıştığını belirten Haber, AB olarak dünyada oluşan ve insanlık dramına dönüşen krizlere seyirci kalmadıklarını ve yardım eli uzattıklarını bildirdi.

Haber, AB'nin mültecilere yaptığı yardımların süreceğini aktararak, şunları ifade etti:

"Suriye krizinin ortaya çıktığı ilk günden bu yana hem AB hem de üye ülkeler bu konuda yardımcı olmaya çalışıyorlar. Baktığımız zaman ilk günden bu yana krize yardım etmek amacıyla toplam 4 milyar avro aktarılmış durumda. Bu miktarın büyük çoğunluğu Ürdün ve Lübnan'a gidiyor. Bunun sebebi ise bu ülkelerin Türkiye'ye kıyasla daha sınırlı imkanlarının olmasıdır. Bunun dışında başka ülkelerden örneğin Afrika'dan da çok sayıda mülteci geliyor. Yine onlara yardımcı olmak amacıyla çeşitli faaliyetler yürütüyoruz."

Türkiye'de bulunan Suriyeli göçmenlerin gerekli desteği aldığına işaret eden Haber, Suriyelilerin şartlar normale döndükten sonra ülkelerine gittiklerinde hayatlarına kaldıkları yerden devam etmesi gerektiğini dile getirdi.

Haber, Suriyelilerin eğitime önem veren bir toplum olduğunu, bu nedenle de eğitimden mahrum kalmamaları için çeşitli yatırımlar yaptıklarını bildirdi.

Suriye krizinin bitmesi için diplomatik temasların sürdüğünü ifade eden Haber, "Avrupa Birliği olarak Suriye sorununun kökünde yatan nedenlerin ortadan kaldırılması için Türkiye ile hemfikiriz. Ama tabi bu gerçekleştirilmesi kolay bir şey değil. Bu amaçla çeşitli müzakereler devam ediyor. İstanbul'da, Riyad'ta, Washington'da diplomatik girişimler, toplantılar tüm hızıyla devam ediyor. Bunların olumlu sonuç doğurmasını umut ediyoruz" dedi.

Haber, Şanlıurfa'nın Suriyeli göçmenlere büyük bir cesaretle örnek bir ev sahipliği yaptığını, bunu takdirle karşıladıklarını sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER