Günümüz de çocukların istismara maruz kalma oranı yüksek düzeydedir. Bu oran Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) "Güvenlik birimlerine gelen veya getirilen çocuklara" ait verilerine göre bin 377'si erkek, 9 bin 718'i kız çocuğu olmak üzere 11 bin 95 çocuk cinsel suçlara maruz kaldı. Cinsel suçlara maruz kalan çocukların yüzde 57,6'sını 15-17 yaş grubu, yüzde 23,9'unu 12-14 yaş grubu, yüzde 18,5'ini ise 11 yaş ve altındaki çocuklar oluşturmaktadır.

               Çocuk istismarı toplumun sosyal bir sorudur. Günümüzde çocuk istismarı hakkında ebeveynler bilgilendirilmektedirler. Bireylerin  geçmişe oranla farkındalıkları  arttırılmakta, çocuğa uygulanan sevgiyle istismar arasında ki fark uzmanlar tarafından bireylere aktarılmaktadır.

 Cinsel istismar, psikososyal gelişimini tamamlamamış ve yaşı küçük olan kız veya erkek çocuğun bir yetişkin tarafından stimulasyon için kullanmasıdır. Bir çocuğun bir yetişkin tarafından cinsel doyum için kullanılması cinsel istismardır. Genital bölgeleri elleme teşhircilik, röntgenciliğe kadar çok geniş yelpazedeki tüm davranışları kapsamaktadır.

İstismar edilen çocuklar hem aile içerisinde hem de sosyal çevresinde yalnızdırlar. Her çocuğun verdiği tepki birbirlerinden farklıdırlar.İstismar çocuğun gelişimsel sürecini olumsuz etkiler. Her türlü istismar çocukta davranışsal, duygusal, sosyal sorunlara neden olur.

Davranışsal belirtileri  ;

İstismara maruz kalmış çocuk mutsuzdur . Belirtilerin bir kısmı ani ve aşırı kilo değişimi , aşağılık duygusu , kendine zarar verme , ya çok uslu yada çok proveke edici , ya çok titiz yada çok dağınık , ilişki kurmakta zorluk çekme , duygularını kontrol edememe , saldırganlık , sürekli huzursuz olma , sosyal çevreden uzaklaşma , fiziksel temas ve yakınlıktan kaçınma gibi belirtiler görülebilir .

Fiziksel belirtiler ;

Çocuklar da yürüme ve oturmada zorluk çekme, yırtılmış, lekeli veya kanlı iç çamaşırları, genital bölgede acı, şişkinlik, kızarıklık, kanama ya da kaşıntı , İdrar yapmada acı çekmek , Cinsel yolla bulaşan hastalığın tespiti gibi durumlar istismara uğradığının habercisidir.

Duygusal belirtiler ;

Cinsel istismar çocuğun güven duygusunun yıkılmasında çok büyük tahribatlara yol açar. İstismarcı çocuğu sürekli sessiz kalması için yönlendirir (bu bizim küçük sırrımız gibi) ya da tehdit eder. Bu yönlendirme çocuğun anlama kabiliyetini aşan bir durumdur. Çocuk bir dizi duygusal tepkiler verir: Kendilik sorunları, düşük öz değer, suçluluk (benim hatam), utanç, depresyon, anksiyete, ruhsal gelgitler, benlik saygısında ciddi azalma, öfke tepkileri, karşı gelme bozukluğu gibi.

CİNSEL İSTİSMAR NASIL ANLAŞILIR ?

Unutmayın; Çocuklar durumu genellikle SAKLAR . Kendisi değil de başka bir çocukmuş gibi söyleyebilir. Cinsel istismarın farkedilmesi çoğu zaman tesadüfi olduğu için çocuklarla İLETİŞİMİN güçlü olması, çocuğun ebeveyne güven duyması, ondan korkmaması gerekmektedir. Örneğin; Çocuk sinirli, güvensiz, zayıf, cezalandırıcı, şiddet uygulayan bir anne ya da babaya yaşadığı cinsel istismarı söylemez.

İstismarcı Kimdir ? Kimler Tarafından İstismara Maruz Kalınabilir ?

Finkelhor’a göre pek çok cinsel istismar kurbanı kızdır. Erkek çocukların istismarlarının açığa vurulması kızlara oranla daha azdır.

Cinsel İstismar %77 olasılıkla aile, %11 diğer akrabalar, %5 bakımla ilgisi olmayan kişiler, % 2 ise çocuğun bakımı ile ilgilenen diğer kişiler tarafından uygulanmaktadır.

Kurbanın cinsiyeti ne olursa olsun faillerin çoğu erkektir ve kurban tarafından kim oldukları bilinmektedir. Başkalarının üstünde güç gösterilerine ihtiyaç duyan kişiler oldukları için kurbanlarını çocuklardan seçer. İstismarcıların bir çoğuda çocukluklarında ya cinsel istismara uğramışlardır ya da ev içerisinde şiddet olgusu vardır.

-Çocuklar Cinsel İstismara Maruz Kaldığını Ne Zaman Ve Nasıl Söyler?

İstismarın derecesi, sıklığı artar ve çocuğu korkutursa, cinsel istismarla ilgili bilinçlendirildiği ve yapılanın doğru olmadığını anlarsa,  kardeşleri kendisinin ilk istismar edildiği yaşa gelmişse onları korumak maksadıyla, ergenliğe gelip hamilelikten korkarsa, istismarcının baskısından kurtulmak istediğinde, güvenebileceği ve kendisi ile yakından ilgilenen bir yetişkinle karşılaşırsa, fiziksel bir yakınması sonrası doktora gittiğinde yaşadıklarını aktarabilirler .

Çocuğunuzun Cinsel İstismar’a uğradığından şüphelenirseniz

-Onu yargılamadan dinlemeye hazır olun.

-Çocuğunuza inandığınızı hissettirin.

-Ona her türlü yardım için hazır olduğunuzu sözle belirtin.

-Çocuğunuz ve gerekirse kendiniz için uzmanlardan (psikologlardan, psikiyatrlardan, çocuk gelişimi uzmanlarından, sosyal çalışmacı vb.) yardım desteği alın.

Başvurabileceğiniz Kurum ve Kuruluşlar;

Bulunduğunuz ilin Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu

Bulunduğunuz ilin Barosu Çocuk Hakları Merkezi

Bulunduğunuz ilin Barosu Adli Yardım Birimi

Bulunduğunuz ilin Emniyet Çocuk Şube Müdürlüğü

Çocuk Ruh Sağlığı ve Rehberliği Derneği

Unutmayalım hiçbir çocuk istismara maruz kalmayı hak etmez! Çocuklar şiddetin hiçbir türlüsünü unutmazlar. İstismarı bu ülkenin kanayan yarasıdır. Dile getirilemeyen, itiraf edilemeyen. Zannettiğinizin, gördüğünüzün, duyduğunuzun belki de on katıdır!

Belki kardeşiniz, belki ağabeyiniz, belki anneniz bizzat mağdurudur!

 İstismar Dünya da sürekli tekrarlanan ve hızla kötüye giden bir gerçekliktir. Bizler istismara maruz kalmış çocuklara hep beraber el uzatmalıyız. İstismar çocukların gelecekteki hayatlarını tümüyle olumsuz etkilemektedir. İstismara maruz kalmış çocukların gelecekteki hayatlarında özgüven duyguları zedelenir.

İstismara uğrayan çocuğa gerekli desteğin verilmemesi ve istismara sessiz kalmanın yarattığı sorunlar yetişkinlik döneminde de çocuğun peşini bırakmıyor. Unutkanlık, beyin gelişiminde yetersizlik, bağlanamama, yeme bozuklukları ve cinsel sorunlar, istismar mağduru çocukları gelecekte bekleyen problemlerden bazılarıdır.

Eğer tam anlamıyla istismarı hayatımızdan çıkarmak istiyorsak; öncelikle onun varlığını kabul edelim. İhtimal dahilinde görüp ona göre davranmaya başladığımız an, daha güvenli bir dünya haline gelecektir bizler için.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.