Aykut Kocaman Sonunda Yuvasına Teknik Direktör Olarak Döndü

Fenerbahçe Kulübü, daha evvel de anlaşma sağladığını söylediği teknik direktör Aykut Kocaman ile 3 senelik resmi sözleşme imzaladı.

Aykut Kocaman Sonunda Yuvasına Teknik Direktör Olarak Döndü

Ülker Stadı'nda yapılan imza törenine, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ile Basın Sözcüsü ve Genel Sekreter Mahmut Uslu da katıldı. Törende açıklamalar yapan Aziz Yıldırım, değişmeyen tek şeyin değişim olduğunu ve insanın yaşadığı sürece hatalar yapabileceğini açıkladı. Aykut Kocaman ile tanışıklıkları 1990 senesine dayandığını belirten Yıldırım, "Bu, aslında bir imza töreni değil. Aykut hocayla beraber olma, bunu sizlere deklare etme ve yan yana olmamızla ilgili yapılan yorumlarla ilgili düzenlemek istedim. Aykut hoca 1990 senesinde Fenerbahçe'nin futbolcusu, ben de yöneticisiydim.

Biz, Aykut hocayı 4 sene evvel tanımadık. Bu geçmiş, 27 seneye dayanıyor. İnşallah uzun seneler bu beraberliğimiz devam eder. İnsanlar sevdiklerine kızabilir fakat bizim ortak paydamız Fenerbahçe. Fenerbahçe'den başka bir sebep ise hayata bakışımızın paralel olması. Biz aynı şeyleri düşünen insanlarız. Sonunda geldiğimiz noktada bizim için her şey Fenerbahçe'dir. Başkan Aziz Yıldırım, "Dar ağacında olsak bile son sözümüz Fenerbahçe" cümlesini sorguda söyleyen bir insan olduğunun altını çizerek, "Beni kimse yargılayamaz. Yanlış da olsa bu sloganın ardında beni kimse yargılayamaz. 'Çalışmayız.' demişiz de geri dönmüşüz. Demin de söyledim, değişim. Bu birlik ve beraberlik ömür boyu devam edecektir. Aykut hocanın Fener bahçeliliği tartışılamaz. Kocaman: "Bizim için zirve burasıdır" Fenerbahçe'nin yeni teknik direktörü Aykut Kocaman ise "Bizim için hiçbir yer değil, zirve burasıdır. Bunu daha evvel de söylemiştim. Burada olmak son derece gurur verici.

Şu andan itibaren tek bir amaçları olduğunu ve bunu devamlı olarak söylemeye çalıştığını belirten Kocaman, "Dünyanın en büyük spor kulübü Fenerbahçe. Futbol takımını da diğer ekiplerin seviyesine getirebilmek çok önemli. Buradaki ayaklardan birisi de ben olursam, benim için en önemli katkı bu olur. Bu kulübün gelmesi gereken yer burası. Bugünden itibaren temel amacımız, antrenmanlarla, davranış, söylem ve çalışmalarımızla bu kulübü öncü futbol takımı olarak o seviyeye doğru götürebilme yarışını başlatmak. Bütün ekibimizle yapmamız gereken tek şey, bu gücün farkına vararak, önce yürümeye, sonra koşmaya sonra da depar atmaya gitmek. Fenerbahçe'nin 4 senedir şampiyonluktan uzak olduğunu söyleyen Kocaman, sarı-lacivertlilerin artık mutlu sona ulaşması gerektiğini söyleyerek, konuşmasına şöyle devam etti: Futbol takımının çok daha yukarılarda olması gerektiğini düşünenlerdenim. Bıraktığım gün oraya doğru gidiyorduk esasında. Birtakım sebeplerle bırakmak zorunda kaldım. Şimdi tekrar oraya çıkmak amacındayız.

Dünya standardında oyuncuları, takım olgusuyla birleştirmek, önce ülke içerisinde, sonra üzerine koyabilirsek en az o kadar önemli olan yukarılara kadar gitmek, yarım kalan işlerin özeti. Merkez forvete bir takviye yapmak zorundayız" Aykut Kocaman, takımda çok değerli futbolcuların olduğu ve yapılabilecek en önemli transferin, onların seviyelerini yükseltmek. Oyuncu grubunun da kendilerini anlayarak o seviyeye gitmeye çalışmasının gerektiğini söyleyen Kocaman, "Bununla beraber büyük takımları büyük yapan özellik, eksikleri gidermeye yönelik önemli oyuncuları kadroya katmak. Üç oyuncuyla anlaştık. En az 1-2 oyuncuyla daha görüşmelerimiz devam ediyor. Merkez forvete bir takviye yapmak zorundayız. En zor transferlerden biri de o pozisyondur. Çok aranan fakat kolay kolay bulunamayan bir pozisyon. Kaleciyle ilgili çalışmalar da devam ediyor. Volkan ile yarışacak bir kaleci arayışımız sürüyor.Kocaman, yeni sezon öncesinde takımdaki oyunculardan hangileriyle yola devam edip etmeyeceklerine kamp çalışmalarından sonra karar vereceklerini söyleyerek, sözlerine şöyle devam etti: İşin göndermeyle ilgili bölümü çok kolay bir şey değil. Sözleşmeleri olan oyuncular var. Kimlerle devam edeceğimizi, kamp sonunda yönetime sunmuş olacağız fakat ilk önce oyuncuları görmek lazım. Sabahtan akşama kadar Fenerbahçe Futbol Takımı nasıl bir adım daha ileri gider diye çalışacağız. Taraftarımıza söyleyeceğimiz en önemli kısım, bu takım gayretli, çaba gösteren bir ekip olacak. Futbolda yapılan ya da yapılamayan şeyler var ama olmazsa olmaz, çaba ve gayret. Dolayısıyla kendi adıma söyleyeceğim, yapabileceğim şeylerle ilgili taraf burası. 4 sene öncesinden bir adım daha öndeyiz" Fenerbahçe'nin yeni teknik direktörü, herkesin zaman içerisinde hayatına yeni bir şeyler kattığı ve 4 sene öncesinden bir adım daha önde olduğunu söyledi. Bundan tam 4 sene sonra da değişen şeylere adapte olacağına inandığını söyleyen Kocaman, Hepimiz yaşayarak öğreniyoruz.

Onları da hayatımıza katmaya çalışıyoruz. Hayatın içerisinde olduğu gibi futbolda da bir şeyler oluyor. Biz, birileri yapıyorsa nasıl yapıyor, biz yapamıyorsak neden yapamıyoruz derdindeyiz. Sonra da nasıl yapabiliriz derdindeyiz. Bir değişim söz konusu ise bundan dolayıdır. Kocaman, futbolda zirvenin Fenerbahçe olduğunu söylediğini hatırlatarak, sözlerini şöyle devam etti: Benim için dahası yok, dolayısıyla özlediğim yer burası. Tabii sıkıntılı şeyler de var. Bütün bunlarla baş etmeye, çalışmaya değecek şey, Fenerbahçe'de olmak, bir şeyler yapabiliyor olmak. Ben mesaj adamı değilim, taraftara mesaj vermek için demiyorum, futbol piyasasında bir yerim var, ben bunu görüyorum. İnsanların bana verdiği en önemli şey, değer. Bir yere gittiğim zaman değer görüyorum. İnsanlara saygı duyuyorum, saygı görüyorum fakat bu bir yere kadar. Bunun ötesini bana sağlayan şey Fenerbahçe.

Burada olmak en önemli onur. Futbol, ofansif, defansif diye ayrılmaz" Aykut Kocaman, futbolda büyük takım olmanın hem defansı hem de ofansı beraber yapabilmekle mümkün olduğunu söyledi. Sadece defansif ya da ofansif oyunla Fenerbahçe'nin bir yerlere gelemeyeceğini söyleyen Kocaman, "Bu oyun, ofansif ya da defansif olarak ayrılan bir oyun değil. İç içe ve iyi yapabildiğiniz sürece bir takımsınızdır. Öncelikli olarak ne yaparsanız yapın, ne kadar yetenekli olursanız olun, fiziksel kalite olmadan bu oyun oynanamaz. Futbolcuların önce kendi değerlerini sonra da periyodik çalışmalarla kalitelerini artırmak zorundayız. Bunun içerisine zihinsel kaliteyi eklemek de çok daha önemli. Kocaman, yeni transferlerden Mathieu Valbuena ve Mehmet Ekici'nin görev yaptıkları pozisyonların belli olduğunu, sadece Nabil Dirar'ın mevkisine antrenmanlarda deneyerek karar vereceklerini söyleyerek, sözlerini şöyle noktaladı: Dirar'ın sağ bekte ya da sağ açıkta oynayacağını gözlemleyeceğiz. Takımda başka ihtiyaçlar varsa kaydırmalar olabilir.

Lens ve Sow, bizim oyuncularımız değil, dolayısıyla onlarla ilgili konuşmamamız gerekiyor. Altyapıdan oyuncu çıkartmak çok önemli fakat şunu söylemeliyim, takımımız 4 senedir şampiyonluktan uzak. Bu seneki öncelikli hedefimiz şampiyonluk. Yaşı ne olursa olsun, gelen bir oyuncuya 'Dur.' demek mümkün değil. Konuşmalardan sonra Aziz Yıldırım, Aykut Kocaman'a Fenerbahçe'de oynadığı dönemdeki formasını verdi. İkili, bu formayla birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER