FIRSATÇI BİR MİLLET OLDUK

Değerli okuyucular, Döviz kurlarında yüksek artışların milletimizde de bir fırsatçılığa kapı açmış oldu. Esnaflar ürünlerine gelişi güzel birer fiyat koyup mallarını satma derdine düştüler...Buda tabi ki halkımıza yansımaktadır. Esnaf böyle yapmakla milleti sömürme peşinde ve esnaf ile millet birbiriyle karşı karşıya gelmiş bulunuyorlar...Buda biz millet olarak, çöküşümüz olacaktır.

İslam iktisat nizamında iddihar, yani karaborsacılık yapmak için mallarını depolayıp pahalanmasını veya daha pahalıya satmak için bekletmekte mazmundur. Bu bir toplum istismarıdır.

    Hz. Muhammed (S.A.V.) bir hadisinde şöyle buyurmuştur.

"Malı piyasaya süren kazanmış, pahalıya satmak için bekletenler ise Allah'ın gazabına uğramıştır." Hille karlık biz Müslümanlar  için ağır bir cürümdür. İslam’a göre alıcı ve satıcı bir malı alırken onu kasten yermemeli, satarken de değerinden  fazla göstermemelidir. Fiat standardının üzerine çıkmamalıdır. Karaborsacılık, faizcilik yapmamalıyız...Her şeye yemin etmekten kesinlikle kaçınmalıyız. Toplumun zararına olan haram malları satmamalıyız.

    Ticaret ferdin iç dünyasını dışarıya yansıtır, yani kişinin iç alemi nasılsa ticareti de öyledir.

Hz. Peygberimiz (S.A.V.) bir hadisinde şöyle buyurur:

"Allah, sizin namazlarınıza, Oruçlarınıza değil, para münasebetlerinize bakar." Buyurmuştur.

Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u fethinden sonra iki papazın Osmanlı esnafını tedkik için dolaşırken esnaflardan aldığı sağduyulu olma hareketini anlatmak istiyorum...

Papazlar sabahın erken saatinde bir bakkala giderek bir şeyler almak isterler...

Bakkal onlara,

"Ben siftah yaptım. Siftah yapmayan komşumdan alın!" der.

Bunun üzerine diğer bakkala giderler.

Oda aynı şekilde,

"Ben siftah yaptım. Siftah yapmayan komşumdan alın!" der.

Böylece papazlar diğer bakkala  gittiler...Aldıkları cevap hep aynı oldu. Ve karar verip, ilk bakkaldan alışverişini yaparlar.

İşte ecdadımız böylesine fedakar kılıcı bir ahlak zemininde yetişmiştir. İslam ahlakından ibaret olan bu zeminde hep birbirini düşünmek vardır...

Evet, birbirimizi düşünerek alışverişimizi yapmak ve tekrar birbirimizi düşünerek malımızı fahiş bir fiyata satmayalım. "Yoksa, bu millet olarak hepimizin çöküşü olur."

    Allah'a emanet olun.

YORUM EKLE