Eyyübiye İlçesine Kentsel Dönüşüm Müjdesi!

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı meclis toplantısı meclis toplantı salonunda gerçekleşti.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi 2019 yılı Kasım Ayı 2. Birleşim meclis toplantısı Belediye Başkanvekili Ahmet Kaytan ve meclis üyelerini katılımı ile açılış ve yoklamanın yapılması ile başladı. Belediye Başkanvekili başkanlığında gerçekleşen toplantıda Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesine bağlı Yenice, Osmanlı Eyüp, Kent ve Ruha mahallelerinde ve bölgelerinde zemin yapısı üzerindeki sağlıksız, çarpık yapılaşma, gecekondu ıslahı, kentsel donatı alanlarının yetersizliği ve çoğunluğu deprem yönetmeliği öncesi yapılmış binalardan oluşan konut dizilimi bulunmaktadır. Bu bölgede yaşayan ve vatandaşlarımızın sosyo ekonomik gelir yaşam standartlarının düşük olması, puanlama ilkelerine aykırı yapılaşma, bölgedeki artan aile nüfusu göz önüne alınarak Yenice, Osmanlı, Eyüp Kent ve ruha mahalleleri çevresinde bulunan 40 hektar alan üzerinde kentsel dönüşüm ve gelişim projesi hayata geçirilmesi İmar komisyonuna oy birliği ile havale edildi.

Toplantıda önerilen önerge;

Başkanlık makamına; Eyyübiye ilçesi sınırları içerisinde kalan Yenice, Osmanlı, Eyüp Kent ve ruha mahallelerinde ve bölgelerinde zemin yapısı üzerindeki sağlıksız, çarpık yapılaşma, gecekondu ıslahı, kentsel donatı alanlarının yetersizliği ve çoğunluğu deprem yönetmeliği öncesi yapılmış binalardan oluşan konut dizilimi bulunmaktadır. bu bölgede yaşayan ve vatandaşlarımızın sosyo ekonomik gelir yaşam standartlarının düşük olması, puanlama ilkelerine aykırı yapılaşma, bölgedeki artan aile nüfusu göz önüne alınarak Yenice, Osmanlı, Eyüp Kent ve ruha mahalleleri çevresinde bulunan 40 hektar alan üzerinde kentsel dönüşüm ve gelişim projesi hayata geçirilecektir. ekte uydu görüntüsünde belirtilenen 45 hektar alanın 5393 sayılı belediye kanununun 73. maddesi hükmüne göre kentsel dönüşüm ve gelişim alanı olarak karar alınmak üzere yazımızın büyükşehir belediyesince karar verilmesine arz ederim.

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2019, 11:37
YORUM EKLE
YORUMLAR
YETER ARTIK URFA İÇİN KAFA YORUN BİRAZ
YETER ARTIK URFA İÇİN KAFA YORUN BİRAZ - 1 ay Önce

GEÇ KALINMIŞ KARARLAR EYYÜBİYE BÖLGESİNDE TEK BİR GECEKONDU KALMAYANA KADAR ACİLEN ETAP ETAP KENTSEL DÖNÜŞÜM DEVREYE KOYULUP HIZLANDIRILMALI !

Eyyübiye belediyesi çalışıyor
Eyyübiye belediyesi çalışıyor - 1 ay Önce

Bahsi geçen kentsel dönüşüm projesi; tabiki güzel bir başlangıç; ama! Madem Şanlıurfa tarihiyle, geçmişiyle, balıklıgölü dergahıyla tüm dünyaya nam salmış ise; başta kentsel dönüşümün ilki , balıklıgölün hemen dibinde olan Yakubiye mahallesi dedeosman mahallesi ve haleplibahçe mahalleleri olmalıdır, şehre ilk giriş yapan yerli ve yabancı turist misafirlerimiz ilk soluğu balıklıgölde alıyor ama mecburi olarak bu saydığım yıkık virane sahipsiz kimsesiz mahalleleri başta görmektedir, mahalle diyorum ama koca bir çöplükten başka bişey değil... buradan BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ VE EYYÜBIYE BELEDIYESI ne çağrımdır

SIRADAKİ HABER