Empati ve Hoşgörü İnsanın En Büyük Başarısıdır

Gün geçtikçe bizler insan evladı olarak birçok şeye muhtaç duruma geliyoruz veya birçok şeyi arar oluyoruz. Hayatımızın her alanında eksikliklerimizin olduğu gibi karşımızdaki insanlara da farklı kılmak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Bana sorarsanız gönümüzde insanlık anlamında en çok aradığımız şey hoşgörülü olmak ve insanlara karşı duygudaşlık kurmaktır. Günümüzde insanlarla ikili iletişime geçmek ve hoşgörülü olmak o kadar zor olmuş ki bundan dolayı birbirimizi anlamamak için her şeyi yapıyoruz. Bundandır ki bir türlü başarıyı elde edemiyoruz.

İnsanlar olarak biz farklı bir yapıya sahip varlıklarız. Mesela karşımızdaki ile konuştuğumuzda onu anlayamıyoruz veya anlamak istemiyoruzdur. Sebep nedir karşı tarafla duygudaşlık kuramıyoruz ve hoşgörülü güzel bir şekilde konuşamıyoruz. Bir insanla duygudaşlık kurduğumuzda onu anlarız az çok onun ne demek istediğini anlarız ona göre hareket ederiz ama bu bizim toplumda her geçen gün giderek azalıyor. İnsanlar bir birlerini anlamamak için ellerinden gelen her türlü gayreti yapıyorlar. Buda bire ortamda kaosun olmasına ve toplumdaki insanların çok stresli olmasını sağlıyor.

Bir diğer konumuz ise hoşgörü, hoşgörü birçok şeyi beraberinde getirir. Sevgiyi, güzelliği, toplumdaki huzuru yani toplumun istediği ne varsa her şeyi getirir. Şuan içinde yaşadığımız hayatta ne gençler ne de yaşlı yani bilge dediğimiz insanlar birbirlerine hoşgörü ile bakmıyorlar. Hoş gören insan hoş görülür bunu hiçbir zaman unutmamalıyız bunun içinde insanları sevmeliyiz, ne olursa olsun sevmeliyiz. Asla kin veya nefret duygusu olmamalı bizlerin içinde yoksa aksi takdirde birçok şeyimizi kaybederiz. Hoşgörümüzü kaybederiz, insanlığımızı kaybederiz, duygusallığımızı kaybederiz en önemlisi de merhametimizi kaybederiz.

Tüm bu dediklerimin oluşmaması ve öyle bir ortamın yaratılmaması adına her türlü insan ile her kesim ile insanların içinde olup onlara karşı sevgili olmalıyız. Empati kurup hoşgörülü davranmalıyız ki insanlar da bizlere aynı duygu ve düşünceleri yansıtsın…

YORUM EKLE