Satılık Daire Fiyatların da Son Durum

Flatfy, toplamda tam 37 ülkede hizmet veren ve hizmet verdiği ülkelerde hem emlak arama motoru olarak hem de bir istatistik oluşturma ve düzenleme kurulu olarak çalışmalar yapan bir start up oluşumudur.

Satılık Daire Fiyatların da Son Durum

 Flatfy, online olarak çalışmalar yaptığı ülkeler arasında Türkiye de olan bir kurumdur. Flatfy Türkiye’de yaptığı çalışmalarda aylık ve yıllık olarak emlak hareketlerinin nabzını tutmaktadır. Aylık olarak yayınladığı istatistikler sayesinde Türkiye’de var olan ve değişen konut satın alma alışkanlıklarını çözümlememiz mümkündür. Ayrıca pek çok gayrimenkul yatırımcısı yatırımını yapmadan önce Flatfy tarafından yayınlanan istatistikleri mutlaka incelemekte ve emlak dünyasında nasıl bir değişim içerisinde olduğunu çözümlemeye çalışmaktadır. Bu bakımdan Flatfy raporlarının son derece yararlı ve işlevsel olduğunu söylememiz mümkün.

Ekim 2018 Türkiye emlak konut satış fiyat ortalaması gayrimenkul raporları geçtiğimiz günlerde açıklandı. Açıklanan verilerde geçmişe göre bir farklılık vardı. Hazırlanan grafiklerden bir tanesi, bu kez geçmiş ayın da verilerini karşılaştırmalı bir şekilde göstererek inceleyen kişilerin aylık değişimleri anlamasına yardımcı olacak şekilde tasarlandı. Bu bakımdan Flatfy raporlarının eskisinden de başarılı olduğunu söylemek mümkün. Haberimizin devamında, yayınlanan bu raporda kullanılan iki farklı grafik ya da tabloyu kullanarak Ekim 2018 emlak konut satış fiyat ortalamaları hakkında bilgi sahibi olmaya çalışacağız. Ayrıca bu kapsamda sebep sonuç ilişkisi de kurmaya özen göstereceğiz. Dilerseniz başlayalım.

Ekim 2018 Başlıca Şehirlerimize Ait Konut Satış Fiyatları

Ekim 2018 emlak konut hareketlerinin çözümlenebilmesi ve bu noktada bu raporların toparlanabilmesi açısından Flatfy artık karşılaştırmalı grafikler kullanmaya başladı. Biz de bugünkü haberimizde istatistik değerlendirmesi yaparken bu grafiklerden yararlanacağız ve Eylül 2018 ayı ile Ekim 2018 ayının karşılaştırmasını da yaparak bir genel değerlendirmede bulunacağız. Dilerseniz başlayalım.Yukarıdaki sütun grafiğinde turuncu olarak gösterilen değerler Ekim 2018 Türkiye emlak satış fiyatları ortalamasının şehirlere göre dağılımıdır. Bu dağılımda evlerin büyüklükleri ya da konumları gibi ayırıcı etkenler göz ardı edilmiş ve satılan tüm evlerin genel fiyat ortalaması alınmıştır. Gri renkte olarak gördüğümüz çizgiler ise aynı şehrin Eylül 2018’e ait konut satış fiyatı ortalamasının oranıdır. Öncelikle genel bir yorum yapmak gerekirse tüm şehirler için Eylül 2018’den Ekim 2018’ konut satış fiyatlarının net bir şekilde arttığını görmekteyiz. Öte yandan, kimi şehirde bu artış daha yüksek iken kimi şehirlerde daha düşüktür.

İstanbul hem Eylül 2018’de hem de Ekim 2018’de emlak konut satış fiyatları açısından en yüksek ortalamayı elinde tutan şehir olarak gözümüze çarpmaktadır. Buna rağmen İstanbul’un çok yüksek bir oranda fiyat ortalaması artışına gittiğini söyleyebiliriz. Öyle ki Eylül 2018 satış fiyatı ortalaması 260 ile 270 bin TL arası bir değerde iken, Ekim 2018 satış fiyatı ortalaması 340 bin TL civarındadır.

Flatfy Ankara satılık daire oranları göz önüne alındığında Ankara’nın her ne kadar düşük bir ortalamaya sahip olan bir ilimiz olduğunu söylesek de yine de bu ortalamayı aylar geçtikçe yükselttiğini görüyoruz. Eylül 2018 ayındaki ortalaması 130 bin TL civarı olan başkent Ankara’nın Ekim 2018 ayı emlak satış fiyat ortalaması 200 bin TL’dir.Yukarıda şehirden şehre değişen, farklılık gösteren oda sayıları ile farklı satış fiyatı ortalamalarını ayrıntılı bir şekilde görmektesiniz. Bu da Flatfy’nin kullandığı bir başka tablodur. Bu tabloyu kısaca yorumlayalım.

Yukarıda 1+1 olarak görünen apartman dairelerinin fiyatları göze çarpmaktadır. Ankara’daki fiyat ortalaması 1+1 apartman daireleri için 126,800 TL iken, aynı evler için İzmir’deki ortalamanın 258 bin TL civarı olduğunu görmekteyiz. Bu da ortalamalar arasında çok dramatik bir fark olduğunu gözler önüne sermektedir. Öyle ki ortalamalar arasında 100 bin TL’den yüksek bir fark bulunmaktadır.

2+1 odalı evlerin fiyat ortalamalarına göz gezdirdiğimizde ise en yüksek ortalamanın tam tamına 420 bin TL gibi oldukça yüksek bir fiyat ile İstanbul’da olduğunu görüyoruz. Diğer şehirlerle, örneğin başken Ankara ile kıyaslandığında İstanbul’un bu ortalaması oldukça yüksek olarak görülmektedir. Örneğin 2+1 odalı evler için Ankara’daki emlak konut satış fiyatı ortalaması sadece 185 bin TL olarak görülmektedir. Bu noktada 200 bin TL’den daha yüksek bir farktan söz ediyoruz. Ankara’da ortalamaların bu kadar düşük olması mı, İstanbul’da bu kadar yüksek olması mı ilgi çekici derseniz ise, cevap ‘’ikisi de’’ olacaktır. Ankara, oldukça düşük bir ortalamada seyrederken, İstanbul’da beklenen maksimum değerin de üzerinde bir ortalama oluşturmaktadır. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER