EKONOMİK KOMBİ KULLANMA YÖNTEMLERİ

Kombi nedir?

Kombi bir evin; hem ısıtma hem de sıcak su ihtiyacını karşılayan cihazdır. İsmini, İngilizce’de kullanılan Combine (birleşme) kelimesinden almıştır.

Kombiler kaça ayrılır?

Kombiler çalışma sistemine göre 4’e ayrılır:

•           Bacalı kombiler

•           Hermetik kombiler

•           Baca fanlı (yarı hermetik) kombiler

•           Yoğuşmalı kombiler

“Termostatik vana tasarruflu ısınma sağlıyor”

Oda termostatı ve termostatik vanalarla evlerin ideal sıcaklıkta tutabilirsiniz. cihazın ideal sıcaklığa ulaştığında kapanacağını ve ekstra bir ısınmanın önüne geçebilirsiniz

Her bir derecelik fazla ısıtmanın yüzde 6'lık ekstra bir maliyete neden olur.

Örneğin 22 derecede tutmak istediğiniz bir odayı 25 dereceye çıkarırsanız yüzde 12’lik fazla bir faturaya neden olursunuz.

CİHAZI SÜREKLİ AÇIP KAPAMAYIN''-

Kombi  kullanırken, tasarruf edebilmek için cihazın sürekli açılıp kapatılmaması gerekiyor.

Kış sezonu geldiğinde kombinin sürekli devrede olması gerekiyor.Belli bir sıcaklıkta bırakmamız gerekiyor, bu da 40-50 derece arası sıcaklıktır. Bu derecede, oda sıcaklığı 22-23 dereceye ulaşır. Cihaz sürekli o sıcaklığı verir ve oda o sıcaklığa geldiğinde kendisini kapatıyor. Eğer biz sürekli cihazı kendimiz açıp kaparsak, sistem soğuyacaktır, bina soğuyacaktır, bina soğuduğu zaman onu tekrar ısıtmak 1 saat sürer. Ve bu, cihazın bir saat boyunca çalışması anlamına gelir. Ama biz cihazı sürekli açıp kapamazsak, cihaz 3 dakika kapanır, sonra tekrar açılıp 3 dakika çalışır.

•           Pencerelerinizin ısıcam özellikli olması da kombi enerji tasarrufu için büyük önem arz etmektedir. Isının dışarı kaçmaması kombinizin tasarruflu çalışması için çok önemlidir.

•           Kesinlikle ama kesinlikle doğalgaz peteklerinin önü ve üstü herhangi bir şey ile kapatılmamalı. Eğer peteklerinizin üstünü ve önünü kapatırsanız, kombiniz boşuna enerji tüketir ve evinizi ısıtmaz.

•           Eğer eviniz güneş görmeyen cephedeyse veya kuzey cepheliyse kombinizi sürekli açıp kapatmayın. Ortalama bir sıcaklık ile çalıştırdığınız kombinizi kış bitene kadar o şekilde muhafaza etmelisiniz. Böylece kombi enerji tasarrufu için önemli bir maddeyi de tamamlamış olursunuz.

YORUM EKLE