Yılbaşına sayılı günler kala, kuru yemişe rağbet çok az

Yılbaşına sayılı günler kala akla gelen ilk isim olan kuru yemiş, tezgahlarda kaldı. İşsizlikten yakınan esnaflar krizler boğuşur hale geldi.

Ayşe Gülebak

Yılbaşına sayılı günler kala akla gelen ilk isim olan kuru yemiş, tezgahlarda kaldı. İşsizlikten yakınan esnaflar krizler boğuşur hale geldi.

 Yılbaşı ve kutlama gibi özel günlerde bol bol tüketilen kuru yemişler bu yıl fiyatları düşük olmasına rağmen alıcı bulamıyor. Son zamanlarda yaşanan bazı olumsuzluklar esnafları zor durumda bırakırken 2015 yılının çok kötü geçtiğini belirttiler.

Kentte yıllardır Kuru yemişçilik yapan ve yılbaşına sayılı günler kala görüşlerini aldığımız Kuru Yemişçi esnaflarından Ahmet Dağ: “Şuanda vatandaşlardan her hangi bir talep yok, geçen yıla nazaran işler yüzde 50-60 düşmüş durumda. Yılbaşı havası Şanlıurfa’da hiç yok diyebilirim, işler bayağı bir düşük Allah yardımcımız olsun. İşlerin olmaması da insanların kafası boş değil, bu yıl çıkan olaylar, Devletin hükümeti kurmaması ve sonradan kurulması kendini toparlaması sebeplerden biri. Çünkü vatandaşların cebinde para yok, para olsa gelir çerezini alır. Yılbaşına sayılı günler kaldı hiç demeyelim de işler bayağı düştü ve yarı yarıya neredeyse bu oran. Şimdi ödemelerimizi şuan yapamıyoruz, ödeme yapamadığım zaman yerine ürün koyamıyorum, üründe koyamadığım zaman müşteriye yok çekilince gidiyor bir daha gelmiyor. Şuanda kitlenmiş durumdayız, işlerin biran önce açılmasını istiyoruz, yılbaşı denilince Kuru yemiş hemen akla gelir. Meyve akla gelir şuanda her sektör zor durumda, sebzecisi de şikayetçi, kuru yemişçisi de, bakkalı da. 2015 yılı esnaf açısından uğurlu bir yıl olarak geçmedi inşallah 2016 yılı esnafımız ve halkımız adına bereketli bir yıl olur” Diyerek beklentilerini aktardı.

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2015, 13:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER