Urfalı çiftçilerin 2015'te yüzü güldü

Türkiye'de bu yıl tarım ürünlerinde yaşanan rekolte ve fiyat artışı başta Şanlıurfa olmak üzere ülke genelindeki çiftçilerin yüzünü güldürdü.

Urfalı çiftçilerin 2015'te yüzü güldü

Türkiye'de geçen yıl yaşanan kuraklık ve don olayları nedeniyle birçok üründe verim alamayan çiftçiler, bu yıl bol yağış sayesinde rahat bir nefes aldı. Pek çok tarım ürünü için uygun hava şartları sayesinde hem ürünlerinin kalitesi hem de rekolteleri artan çiftçiler, ürünlerinin fiyatlarındaki artışla da çifte sevinç yaşadı.

Türkiye Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Özden Güngör, yaptığı açıklamada, 2014 yılında yaşanan kuraklık ve don olayları nedeniyle çiftçilerin zor bir yıl geçirdiğini, ancak 2015 yılındaki yağışların ve bereketin çiftçileri mutlu ettiğini söyledi.

Yağışların ve hava koşullarının bu yıl çiftçinin lehine olduğunu dile getiren Güngör, "Özellikle Urfa'da çiftçilerimiz son derece memnun. Bu yıl ellerine iyi para geçiyor, iyi para kazandılar. Bu da bizi mutlu etti. Yine bu yıl Malatya'da kayısıların durumu çok güzeldi. Hem meyve güzeldi hem de fiyatlar güzeldi. Antep fıstığı üretimi çok fazla olmasına rağmen fiyatlar çok iyiydi. Fındıkta da keza böyle. 2015 yılı hem üretim açısından hem çiftçilerimizin gelir kaynağı açısından son derece bereketli geçti" diye konuştu.

Ürünlerin üretim miktarının TÜİK tarafından henüz açıklanmadığını, ancak önemli gelir getirici ürünlerde bu yıl üretim artışı yaşandığını aktaran Güngör, bunun Türkiye için sevindirici bir durum olduğuna işaret etti.

Bu yıl rekoltenin çiftçiyi sevindirdiğini belirten Güngür, şöyle konuştu:

"Mesela buğdayda geçen yıl 19 milyon ton üretimimiz vardı, bu  yıl 22 milyon ton üretimimiz var. Çiftçimiz ve Türkiye açısından sevindirici bir rakam. Pamukta da yine aynı. Bugün fındık üreticilerimizin fiyat dengesi, üretimi çok iyi. Geçen yıl ile mukayese ettiğimizde büyük bir kuraklık vardı. Bazı yerlerde aşırı derece yağışlar ve soğuk vardı. Dolayısıyla fiyatlar da düşüktü. Bu üreticiyi zor durumda bıraktı. Hatta birçok üretici üretimden vazgeçti. Geçen yıl Belçika büyüklüğünde bir alan ekilmekten vazgeçildi."

- "2015'de çok bereketli günler geçirdik"

Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu da 2014 yılının yaşanan olumsuzluklar nedeniyle çiftçiler için kötü geçtiğini belirtti.

Bu yılın ise çiftçiler açısından çok bereketli bir yıl olduğunu dile getiren Eyyüpoğlu, "2015'de çok bereketli günler geçirdik. Pamukta, Antep fıstığında, mısırda ve özellikle buğdayda çok bereketli bir yıl geçirdik" dedi.

Rekoltenin yüksek olmasının yanında fiyatların da çiftçiyi mutlu ettiğini vurgulayan Eyyüpoğlu, özellikle pamuğun fiyatının geçen yıl bir lira iken bu yıl 2 liraya alıcı bulduğunu, bunun yanında fiyatı az miktarda azalan Antep fıstığında ise rekoltenin yüksek olmasının çiftçiyi memnun ettiğini belirtti.

Bu yıl hava şartlarında herhangi bir olumsuzluğunun yaşanmamasının rekolteyi yükselttiğini anlatan Eyyüpoğlu, ihracat konusunda Rusya ile yaşanan sorunun da çiftçiyi etkilemeyeceğini sözlerine ekledi.
Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2015, 13:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER