Urfa’da 3 Bin 500 Esnaf Faydalanacak

Türkiye’de 8 ilde 23 Bin esnafın faydalanması beklenen ve AB desteği ile yürütülen "Esnaf ve Sanatkârların Uyum Yeteneklerinin Arttırılması" kısa adıyla (ADAPTESK) projesinin 2. Adımı bugün gerçekleşti.

 Türkiye’de 8 ilde 23 Bin esnafın faydalanması beklenen ve AB desteği ile yürütülen "Esnaf ve Sanatkârların Uyum Yeteneklerinin Arttırılması" kısa adıyla (ADAPTESK) projesinin 2. Adımı bugün gerçekleşti.

 Özel bir otelde gerçekleşen toplantıya Şanlıurfa Esnaf ve Sanatkârlaralar Odalar Birliği Başkanı Mehmet Şefik Bakay, AB Uyum Merkezi Uzmanı Nihal Toğu ve kentte aktif olan STK Başkanları katıldı.

 Burada açılış konuşmasını yapan Şanlıurfa Esnaf ve Sanatkârlaralar Odalar Birliği Başkanı Mehmet Şefik Bakay; “ Değerli teknik destek ekibi misafirlerimiz, birlik yönetim kurulu çalışma arkadaşlarım. Odalarımızın değerli başkanları, kıymetli esnaf ve sanatkârlarımız, değerli basın mensupları; öncelikle sizleri saygı ve sevgilerimle selamlıyorum, ılımız, odalar birliğimiz, esnaf ve sanatkarlarımız için önem arz eden il bilgilendirme proje çalışma toplantımıza hoş geldiniz. "Esnaf ve Sanatkârların Uyum Yeteneklerinin Arttırılması" kısa adıyla (ADAPTESK) projemiz. 31 Temmuz 2015 tarihi itibariyle Ankara'da yapılan açılış toplantısıyla başlamış olup toplamda 23 ay sürecektir. Proje uygulamalarımız hızla artarak mayıs ayı itibariyle devam edecektir. Proje süresince proje faaliyetlerden 23 bin esnaf ve sanatkarımızın yararlanması hedeflenmiştir. Şanlıurfa ilimizde de yaklaşık planlamalara göre 3500 üzerinde esnaf ve sanatkârımıza eğitim ve danışmanlık hizmeti verilecektir. Avrupa birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilecek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı koordinatörlüğünde -TESK öncülüğünde-Türkiye genelinde sadece Şanlıurfa ilimizin de içinde bulunduğu toplamda 8 ilde yürütülmektedir. Hayat boyu öğrenme yaklaşımıyla bu kapsamda eğitimler-kişisel gelişim eğitimleri, mesleki yeterlilikler-kurumsal kapasitenin arttırılması çalışmaları- yurtiçi ve yurtdışı bir dizi faaliyetlerden oluşacaktır. (ADAPTESK) projemizin bütçesi toplamda 7 milyon Euro’dur. Yoğun bir çalışma olacağında zamanınızı fazla almak istemiyorum. Proje hakkında ve bugün yapılacak bilgilendirme toplantısıyla ilgili uzmanımız detaylı bilgileri sunacaklar. Yapılacak toplantıların öncelikle esnaf ve sanatkarlar odaları birliğimiz, il-ilçe odalarımız, il - ilçe esnaf ve sanatkârlarımız ve Şanlıurfa ilimize hayırlara vesile olmasını diliyorum. Yapılacak il bilgilendirme çalışmalarına görüşlerinizle tecrübelerinizle yapacağınız tüm katkılardan dolayı hepinize şimdiden teşekkürlerimi sunarım. Ayrıca iki gün boyunca bizlerle beraber olacak uzmanımıza konuklarımıza da huzurlarınızda teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Toplantı "Esnaf ve Sanatkârların Uyum Yeteneklerinin Arttırılması" kısa adıyla (ADAPTESK) projesinin 2. Adımı AB Uyum Merkezi Uzmanı Nihal Toğu’nun sunumları ile devam etti.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2016, 18:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER