Urfa Sgk İl Müdürü Muhtarlardan Destek İstedi

Şanlıurfa Sosyal Güvenlik (SGK) İl Müdürü İsmail Ünlü, Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcu bulunan kişiler için fırsatın hala devam ettiğini ifade ederek, daha önce hiç gelir testine girmeyen vatandaşların 2 Ocak’a kadar gelir testi yaptırması konusunda muhtarlardan destek istedi.

Urfa Sgk İl Müdürü Muhtarlardan Destek İstedi

 Şanlıurfa Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü Konferans Salonunda muhtarlara, Genel Sağlık Sigortası hakkında bilgi veren İl Müdürü İsmail Ünlü, daha önce hiç gelir testine girmeyen vatandaşların, 2 Ocak 2017'ye kadar gelir testi yaptırıp kısmi aftan yararlanabileceklerini belirtti. Buna göre daha önce hiç gelir testine girmeyen bir kişinin 2 Ocak'a kadar gelir testi yaptırması ve yaşadığı hane içindeki kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte birinden az olması halinde geriye dönük bütün borçlarının silineceğini ifade ederek," Bu kişi prim affından yararlanmış olacak. Bu nedenle bu durumdaki kişilerin mutlaka 2 Ocak'a kadar gelir testi yaptırması gerekiyor. Daha önce hiç gelir testine girmeyen kişiler gelir testi yaptırırlarsa ve gelirleri asgari ücretin üçte birinden daha yüksek ise, bu durumda geçmişe dönük borçları gelir testinin sonucuna göre güncellenecek.
  Bu borcu peşin olarak ödeyen kişilerin borçlarının faiz, gecikme zammı ve cezaları silinecek. Dolayısıyla güncellenen borcun yalnızca ana parası ödenecek. Güncellenen borç miktarının taksitle ödenmesi halinde ise gecikme zammı ve cezası silinecek. Dolayısıyla peşin ödeyen faizden de kurtulacak, 12 taksitle ödeyenler ise gecikme zammı ve cezası ödemeyecek. Genel Sağlık Sigortası prim borcu bulunan kişilerin borçlarını yapılandırmaları yalnızca devlete olan borcun ödenmesi anlamına gelmiyor. Bu kişiler borçlarından ötürü sağlık hizmetlerinden yararlanamıyorlardı. Borç yapılandırması sonrası ilk taksit ödendiği andan itibaren bu kişiler sağlık hizmeti almaya başlayabilecekler. Dolayısıyla bu durumdaki kişilerin sağlık hizmeti almasının önünde bir engel de kalmamış olacak" dedi.

SGK İl Müdürü İsmail Ünlü, daha önce hiç gelir testi yaptırmayanların mutlaka 2 Ocak'a kadar gelir testi yaptırması gerektiğinin altını çizerek, "Daha önce gelir testi yaptırmayan kişiler başvurularını Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapacaklar ve daha sonra ise SGK'ya başvuracaklar. Bu hususların vatandaşlarımıza duyurulması ve yönlendirilmesi için muhtarlarımızın desteğini bekliyorum" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2016, 10:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
emin
emin - 2 yıl Önce

arkadas birlik ve beraberlige ihtiyac duydugumuz bu gunlerde sen kalkmis issizin elinde bile olmayan uc kurusunun pesine dusmussun. Allah sonumuzu hayir etsin

emin
emin - 2 yıl Önce

arkadas birlik ve beraberlige ihtiyac duydugumuz bu gunlerde sen kalkmis issizin elinde bile olmayan uc kurusunun pesine dusmussun. Allah sonumuzu hayir etsin

SIRADAKİ HABER