SGK'dan Büyük Müjde! O Paralar Toplu Ödenecek

SGK, Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarını mercek altına aldı. Kurum, sehven eksik maaş bağlanan emekli esnafın aylıklarını düzeltip toplu ödeme yapmaya hazırlanıyor.

SGK'dan Büyük Müjde! O Paralar Toplu Ödenecek

700 BİN KİŞİYE İNTİBAK

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), kayıtlarında bulunan emekli Bağ-Kur`lulara verilen maaşlarda sehven oluşan eksiklikleri gidermek için düğmeye bastı.Bu kapsamda emeklilerin maaş dosyalarının yeniden tarandığı öğrenildi. İnceleme sonucunda eksik ödeme yapıldığı belirlenen Bağ-Kur`lulara bu paralar iade edilecek. Maaş düzeltilecek, geriye dönük eksik ödenen tutarlar da toplu olarak verilecek.
 

YANLIŞLIĞI BİLDİRDİLER

Bu kapsamda, 2009 yılında emekli olan bir Bağ-Kur`luya şimdiye kadar bin 305 lira eksik yatırıldığını tespit eden SGK, bu vatandaşa toplu ödeme yaptı.

Tespit ettiği eksiklikle ilgili vatandaşa bir yazı da gönderen SGK, “Kurumumuzca bağlanan yaşlılık aylığınızla birikmiş aylık tutarlarınızın maaşınızı aldığınızla banka şubesine ödenmesi için talimat verilmiştir. T.C kimlik numaranızı gösterir nüfus hüviyet cüzdanınızla birlikte ilgili banka şubesine müracaatınız halinde söz konusu tutar tarafınıza ödenecektir” şeklinde bilgi verdi.

SGK`nın taramasını yaptığı Bağ-Kur`lu sayısının 700 bin kişi olduğu bildirildi.

PRİM BORCU OLANA 

KREDİ Prim borcunu yatırırsa emekli olabilecek durumda olan ancak nakit sıkıntısı çeken Bağ-Kur`lulara kredi yolu açıldı. SGK`dan yapılan açıklamaya göre; Ziraat Bankası`yla imzalanan protokol kapsamında, Bağ-Kur`lular, 1 Mart- 31 Mayıs tarihleri arasında aylık yüzde 1.28 faizle, 48 ay vadeli krediyle prim borcunu kapatarak emekli olabilecek.

Birikmiş sigorta prim borcunu ödemesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek. Ayrıca sigortalılar, doğum ve askerlik gibi sebeplerle durdurulan hizmet sürelerini borçlanarak yaşlılık aylığı alabilecek. Kredi için önce SGK`dan yazı alınacak ve ardından Ziraat Bankası`na gidilecek.

SGK, yanlış hesap sonucu eksik aylık bağlanan Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarını düzeltip, ortaya çıkan farkı toplu ödüyor.
 
AYLIKLAR DÜZELTİLMELİ

 Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnaf ve sanatkarların emekli aylıklarının düzenlenmesi gerektiğini belirterek, “Toplumda en çok çalışan kesim olan Bağ-Kur`lu esnaf ve sanatkarımızın emekli aylıkları asgari ücretin altında olmamalı” ifadesini kullandı .

Palandöken, emekli esnaf ve sanatkarın bu durumdan kurtarılması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti: “Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre bir kişinin açlık sınırı bin 997,46 lira olarak hesaplanıyor ancak esnaf ve sanatkarımızın aldığı emekli aylıkları bin 100 liradan başlıyor.

Asgari ücretin dahi bin 603 lira olduğu bir ülkede emekli olan esnafımız açlık sınırının altında yaşıyor. Oysa toplumda en çok çalışıp en uzun prim gün sayısını ödeyen kesim esnaf ve sanatkardır. Gece gündüz demeden, tatil nedir bilmeden dükkanının başında duran esnafımız emekliliğinde mağdur edilmemeli.” 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER