Merkez Bankasından Yılsonu Dolar Tahmini

TCMB ağustos ayı beklenti anketini kamuoyuyla paylaştı. Döviz kurları, cari açık ve büyüme oranlarına ilişkin yıl sonu tahminleri yayınlandı.

Merkez Bankasından Yılsonu Dolar Tahmini

Merkez Bankası tarafından belirli aralıklarla kamuoyuyla paylaşılan beklenti anketi yayınlandı. Ağustos ayı beklenti anketinde yıl sonu tahmini 5,9663 TL olarak yer aldı.

Mayıs ayında TCMB tarafından açıklanan cari işlemler açığı 5 milyar 885 milyon dolar olarak güncellenmiş, ekonomiye ilişkin ilk olumsuz sinyaller alınmıştı. Geçtiğimiz yıla göre 516 milyon dolar artış gözlemlenmişti.

TCMB tarafından paylaşılan beklenti anketine göre yıl sonu cari işlemler açığı beklentisi 52,7 milyar dolar seviyesinde.

Beklenti anketinde TÜFE'ye ilişkin tahminler de yerini aldı. Buna göre TÜFE'ye ilişkin beklenti %0,59'dan %1,15'e yükseldi. Eylül ve ekim ayı TÜFE beklentileri ise %1,25 ve %1,50 olarak paylaşıldı.

Dolar/TL beklentisinde bir önceki beklenti anketi göz önüne alındığında ciddi bir yükseliş göze çarpıyor. 5,9663 TL olarak açıklanan yıl sonu dolar tahmini, önceki beklenti anketinde 4,8328 TL olarak yer almıştı.

Beklenti anketine ilişkin en önemli verilerden bir diğeri, GSYH 2018 yılı büyüme beklentisi olarak öne çıkıyor. Önceki beklenti anketinde 4.2 olarak yer alan büyüme oranı, ağustos ayı beklenti anketinde 3.9 olarak paylaşıldı.

Milli Gazete

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER