Lezzetin Adı Bizde Haberimiz Yok!

Şanlıurfa’nın Harran Ovası’nda yetişen ve Dünya’nın en lezzetli domatesi olarak bilinen Karaali domatesleri Rusya ihracatının durmasının ardından iç piyasalarda tüketiciler tarafından azda olsa keşfedildi.

Lezzetin Adı Bizde Haberimiz Yok!

Harran Ovası'nın kurak toprakları bereket saçmaya devam ediyor. Birçok filme konu olan Harran Ovası, seracılıkta bereketin sembolü olmuş durumda. Otomatik sistemlerle insan eli değmeden ve bambus arıları kullanılarak hormonsuz olarak yetiştirilen salkım domatesler dünyanın çeşitli ülkelerine ihraç ediliyordu. Rusya’ya ihracat durunca Karaali domatesi Türkiye’de bilindi ve lezzetti adını duyurmaya başladı.

Serada jeotermal ısıtma ile elde edilen ürünlerin hormonsuz, natürel ve lezzetli olması bölge çiftçisinin yüzünü güldürürken, birçok işsize de ekmek teknesi olmuştu laikin son zamanlarda sera domatesi üretiminde düşüş olması fiyatları yüksek kılmasına sebep oldu, seradaki domateslerin birçoğu da dalda kaldı.

İç piyasada Aroması ve lezzetiyle talep gören en pahalı domates olarak bilinen Harran Karaali Domatesinin Sera çıkışı fiyatı 4,5 Lira, Pazarda 6-7 Lira arasında Markette ise 10 Lira’dan satışı yapılmaktadır. Fiyatların yüksek olması vatandaşların bu lezzetti tatmasında büyük engel olmuş durumda.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER