03 Ağustos 2016 Çarşamba 09:45
“Küresel Rekabetle Baş Etmenin Yolu İnovatif Fikirler Üretmek”
banner23
 KÜRESEL REKABETLE BAŞ ETMENİN YOLU İNOVATİF FİKİRLER ÜRETMEK”
Küresel rekabet ortamı ve teknolojide yaşanan gelişmelerle birlikte hayatımızın önemli bir parçası olan “inovasyon”, dünya pazarında ayakta kalabilmenin vazgeçilmez şartı. İÜ İktisat Fakültesi Üretim Yönetimi ve Pazarlama Ana Bilim Dalı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Halim Kazan ile inovasyon kavramını ve şirketler için önemini konuştuk.
Son zamanların yükselen kavramı inovasyon hakkında açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Halim Kazan, inovasyonun süreçleri, yöntemleri ve teknolojileri daha iyi götürdüğünü belirtti. Günümüz tüketicilerinin görsel teknolojiden yararlanarak isteklerini kendilerinin belirlediğini vurgulayan Prof. Dr. Kazan, şirketlerin tüketicinin istediğini üretmek zorunda olduğunu ve bunu yapabilmenin yolunun yenilikçi fikirler, girişimler ve yeni teknolojilerin kullanılmasından geçtiğini söyledi.
Günümüz iş dünyasında rekabetin çok fazla olduğunu belirten Prof. Dr. Kazan, bu rekabetle başa çıkabilmenin yolunun inovatif fikirler, inovatif teknolojiler, inovatif ürünler, inovatif üretim ve tüketim olduğunu söyledi. Organizasyon teknolojisi, pazarlama teknolojisi, pazarlama inovasyonunu iyi kullanan firmaların öne geçebileceğini, bunları kullanamayan firmaların ise diğer firmalarla rekabet edemeyeceğini belki de yok olacağını vurguladı.
“Gelişmenin Temelinde İnovatif Fikir Yatıyor”
İnovasyon kavramının ülkeler için çok önemli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Kazan, gelişmiş ülkelerin temelinde inovatif fikirlerin bulunduğunu ve bu inovatif fikirlerin o devlet içerisinde yer alan kuruluşların, kurumların, firmaların gelişimini hızlandırdığını ve arttırdığını belirtti. Türkiye’de de başarılı inovasyon örneklerinin bulunduğunu söyleyen Prof. Dr. Kazan, ülkemizde bulunan birçok şirketin, faaliyetlerinin, uygulamalarının, üretmiş oldukları ürünlerin ve hizmetlerin birer inovasyon örneği olarak gösterilebileceğini belirtti. Ayrıca inovasyonun TUBİTAK tarafından da desteklendiğini belirten Prof. Dr. Kazan, yapılan bütün projelerin temelinde inovasyon fikrinin yattığını vurguladı.
“İnovatif Fikirlere Her Zaman Açık Olmalıyız”
Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education’ın bu yıl ilk defa hazırladığı “İnovasyon için Kaynak Yaratma 2016” sıralamasında İstanbul Üniversitesi 9. sırada yer aldı. Prof. Dr. Kazan bununla ilgili yaptığı açıklamada, “Ülkemizde bulunan diğer üniversitelere göre İstanbul Üniversitesi çok iyi durumda. Biz dünya çapında yarışan bir üniversiteyiz. Bu yüzden inovatif fikirlere, düşüncelere, tekniklere, teknolojilere her zaman açık olmak gerek. Yeni düşünceler, yeni yöntemler, yeni teknikler geliştirerek İstanbul Üniversitesi’ni daha da ileriye götürülmeliyiz” dedi.
Eğitimin temelinde inovasyon düşüncesinin olduğunu belirten Prof. Dr. Kazan, dünya çapında yapılan her türlü projenin incelenip eğitim kurumlarına adapte edilmesi gerektiğini belirtti. Küçük bile olsa bir inovatif fikir göz ardı edildiğinde yarıştan geri kalınacağını vurgulayan Prof. Dr. Kazan, “İnovasyon ile ilgili ders içerikleri ne yazık ki eksik. İnovasyonun ders programlarına tam teşekküllü yerleşebilmesi için hem eğitim alanlarını yeniden tasarlamak hem de eğitim verecek insanları yetiştirmek gerekiyor. Eğitim verecek kişileri yetiştirmeden eğitimi inovatif hale getirmek mümkün değil. Bu yüzden eğitimi inovatif hale getirebilmek için yeni yöntemler, yeni teknikler ve yeni metotlar kullanmak gerekiyor” dedi.
“Her Yenilik Bir İnovasyon”
Her alanda inovasyon yapılabileceğini vurgulayan Prof. Dr. Kazan, yapılan herhangi bir yeniliğin temel hedefinde var olanın daha iyisini yapmak olduğunu söyledi. Bu amacın ise bir değer üretme olduğunu ve her değer üretmenin hem insanlar için hem de ülkeler için bir katma değerinin olduğunu belirtti. İnovasyon kavramının bir sınırı olmadığını belirten Prof. Dr. Kazan, her yenilik için inovasyon kelimesinin kullanılabileceğini söyleyerek buna sınırlama getirildiğinde bu kelime için alternatifin sunulması gerektiğini sözlerine ekledi.

İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü
Son Güncelleme: 03.08.2016 09:49
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.