Kötü Haber! Sebze ve Meyvelerde Zam tehlikesi

Türkiye'de çiftçinin tarımsal verimliliği arttırmak için kullandığı kimyevi gübreye 1 TL özel tüketim vergisi getirildi. Uzmanlar getirilin bu ek verginin yediğimiz meyve ve sebzeye de birebir zam olarak yansıyacağını belirtti.  

Kötü Haber! Sebze ve Meyvelerde Zam tehlikesi

Kimyevi gübre ikiye ayrılıyor. Bazı gübreler Türkiye’de üretilirken bazıları ise yurt dışından ithal ediliyor. Yetkililer dışarıdan alınan gübrenin tarımsal verimliliği 3 katına çıkardığını ve mahsülün daha çok artmasına dikkat çekti.  Ancak yapılan bu zammın çiftçiyi zor duruma sokacağı söyleyen uzmanlar tarımsal verimliliğinde azda olsa düşeceğini söyledi. 

BİN TL ZAM
Tarımsal verimliliği düşürmemek adına çiftçinin bu ürünü kullanma zorunluluğu olduğunu belirten İstanbul Gübre A:Ş  Genel müdürü Turan Tok,” Madeni yağlar ve petrokimya hammaddeleri gibi ürünler için uygulanan ÖTV, sıvı gübre üreticilerinin kullandığı mikro elementleri de kapsayacak. Çiftçi bu kapsam içerisinde 1 ton gübre alıyorsa bu da bin TL zam demektir. Hal böyle olunca da vatandaş pazardan aldığı meyve sebzeyi şimdiki fiyatlardan daha da pahalı yiyecek.” ifadelerini kullandı.


ÇOK ÖNEMLİ ELEMENTLER İÇERİYOR
İz elementleri içeren gübrelere getirilen ÖTV’nin 1 TL/Kg olarak ön görüldüğünü belirten İstanbul Gübre A:Ş  Genel müdürü Turan Tok, ” Örnek verilmesi gerekir ise 20 litrelik bir ürüne gelen ek vergi 20 TL olacaktır. Yayınlanan listede 3824.99.96.90.68 kodlu bitki besleme ürünlerinin de yer alması özel gübre üretimini etkileyecektir. Kapsadığı ürünler: çinko, mangan, şelatlı demir, potasyum humat, kalsiyum klorür ve çeşitli sıvı iz elementlerdir.” dedi.

TOPRAĞINA GÖRE DEĞİŞİYOR
Kullanılan gübrenini Toprağın ve mahsülün çeşidine göre değiştiğini belirten Tok,” İz elementlere getirilecek ek verginin, çiftçimize maliyeti, ekim yapılacak alanın topraklı veya topraksız olmasının yanı sıra, ürünün gelişiminde kaç kez kullanılacak olması üretilecek ürünün cinsine göre farklılık gösterecektir.” dedi.

VERİMİ 3 KATINA ÇIKARIYOR
Zam yapılan gübrenin tarımsal verimlilik konusunda tartışılmaz bir verimliliğin söz konusu olduğunu söyleyen Türkiye Ziraat Odalar Birliği yetkilisi sozcu.com.tr’ye yaptığı açıklamada” Kimyevi gübre bitkiyi güçlendirir dış etkenlerden korur. Tarımda da yoğun şekilde kullanılır. Çünkü normal şartlarda 1/5 kazanıyorsa çiftçi bu gübreyi kullandığında verimlilik 1/15′ e çıkar.” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER