Kırmızı Et Üretimi Hem Arttı Hem Azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yılın ilk çeyreğine (Ocak-Mart) ilişkin kırmızı et üretim istatistiklerini açıkladı.

Kırmızı Et Üretimi Hem Arttı Hem Azaldı

Açıklanan TÜİK verilerine göre, ilk çeyrekte sığır eti üretimi 221 bin 617 ton olarak tahmin edildi. Sığır eti üretimi, bir önceki döneme göre yüzde 14.8 azaldı, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 6.67 arttı. Koyun eti üretimi de söz konusu dönemde 27 bin 53 ton olarak tahmin edildi. Koyun eti üretimi bir önceki döneme göre yüzde 3.9, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 44.9 artış gösterdi.

YÜZDE 9 ARTTI

Türkiye'nin toplam kırmızı et üretimi, bu yılın ilk çeyreğinde bir önceki döneme göre yüzde 14.2 azalırken, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9 arttı. Söz konusu dönemde toplam kırmızı et üretimi 253 bin 314 ton oldu. Toplam kırmızı et üretimi içinde sadece kesimhanelerde üretilen kırmızı et miktarı ise 130 bin 960 ton olarak gerçekleşti.

Kaynak: Milli Gazete

YORUM EKLE
YORUMLAR
Dr zooteknist
Dr zooteknist - 1 yıl Önce

Bir onceki doneme göre azalma varsa bundan sonraki donemde de azalma gorulme ihtimali yuksek. Dışardan et alma isi bagimlilik olusturur. Ayaklarimizin ustune sabit durmamiz icin uretimimizi halk tarafindan yapmamiz lazim. Bunun icin normal derecede ahirlar, destekler, en onemlisi ciftci egitim ve denetimleri. Bu 4 sey bizi kurtarabilir. Kolay gelsin

Ramazan yılmaz
Ramazan yılmaz - 1 yıl Önce

Yeter yeter artık zam zam etin kilosu 45 ben askari ücretle çalışıyorum alamıyorum buna artık dur deyin

SIRADAKİ HABER