11 Eylül 2017 Pazartesi 09:36
Hayvancılık Hibe Desteği Nasıl Alınır?
banner23

Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne uyumunun sağlanmasını sağlamak. Özellikle girişimlere fırsat tanıyan resmi kurum, 2011’den beri üreticilere yardımcı olmaya çalışırken, tarım ve hayvancılık ile geçimini sağlayan kırsal kesime, kaynakları etkin kullanma ve kaynakların veriminin artırılması gibi konularda destek oluyor. Siz de bir girişimci iseniz ve hibe desteği mi arıyorsanız… Özellikle de tarım ve hayvancılık üzerine bir projeniz varsa mutlaka TKDK’ya başvurun. Hemen şunu da ekleyelim, TKDK, daha çok gençler ve kadınlarla ilgili projeler gerçekleştiriyor. Pek çok yatırımcının IPARD fonlarından faydalanmasını sağlıyor. Halihazırdaki yatırımlara destek olurken, yeni yatırımlara yönelik geliştirme çalışmaları ile hizmet vermeyi sürdürüyor.Et, süt ve yumurta imalatını destekleyerek girişimcileri özendiren TKDK, hayvancılık sektöründe büyük baş, küçük baş ve kanatlı hayvan imalatı yapan yerlerin daha modern hale getirilmesinde ihtiyaç duyulan tüm ekipmanlar için destek sağlıyor.

Geçtiğimiz günlerde Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu 12.06.2017 tarihinde IPARD II Programı İkinci Başvuru Çağrı ilanına çıktı. Bu fırsatı kaçırmayın! Peki neler yapmanız gerekiyor? Tarım ve özellikle hayvancılık hibe desteği nasıl alınır?

TKDK Hayvancılık Hibe Desteğinden faydalanmak için başvuru şartları…

TKDK’dan kredi almak isteyenler tkdk.gov.tr bağlantı adresine girerek önce sisteme kayıt olmalı, ardından da ilgili formu doldurarak online olarak başvuruda bulunabilirler. Başvuru sırasında 101, 102 ya da 103 numaralı paketler incelenerek, uygun olanı seçilmeli ve başvuru bu numaralardan birinin seçilmesi ile sonlandırılmalıdır. Başvuruların kabul edilme aşamasında, yatırımcının önerdiği iş planının, hayvancılık hibe destek kredisine uygunluğu araştırılır. Kredinin onaylanması halinde ödemeler, kuruma verilen resmi belgeler baz alınarak, 6 aylık süreçte ilgili bankalara yapılır.

TKDK hayvancılık hibe desteği kredisinin miktarı nedir?

Hibe destek kredisi, 20 bin avro ile 1 milyon avro aralığında değişiyor. Örneğin kanatlı et imalatında 15 bin ile 500 bin avro, kaz imalatında 20 bin ile 25 bin avro, kırmızı et imalatında ise 20 bin ile 1 milyon avro arasındaki değerlerde hibe destek kredileri veriliyor. Harcamalardan 500 bin TL’nin üzerinde olanlar iki seferde bankaya iade edilirken, 500 bin TL’nin altındakiler tek seferde bankaya iade ediliyor.

Süt imalatındaki hibe desteği kredisinin şartları nelerdir?

Süt imalatı ile ilgili hibe desteği kredisinden faydalanabilmek için;

 • 10 adet ile 120 adet arasında süt ineği sahibi olunmalı,
 • 5 adet ile 50 adet arasında süt veren manda sahibi olunmalı,
 • 50 adet ile 500 adet arasında süt veren keçi sahibi olunmalı ya da
 • 50 adet ile 500 adet arasında süt veren koyun sahibi olunmalıdır.

Et imalatındaki hibe desteği kredisinin şartları nelerdir?

Et imalatı ile ilgili hibe desteği kredisinden faydalanabilmek için;

 • 30 adet ile 250 adet arasında sığır sahibi olunmalı,
 • 100 adet ile 500 adet arasında koyun sahibi olunmalı,
 • 10 adet ile 50 adet arasında manda sahibi olunmalı ya da
 • 100 adet ile 500 adet arasında keçi sahibi olunmalıdır.

Tavuk imalatındaki hibe desteği kredisinin şartları nelerdir?

Tavuk imalatı ile ilgili hibe desteği kredisinden faydalanabilmek için;

 • 000 adet ile 8 bin adet arasında hindi sahibi olunmalıdır.
 • 5 bin adet ile 50 bin adet arasında broyler tavuk sahibi olunmalı ya da
 • 350 adet ile 3 bin adet arasında kaz sahibi olunmalıdır.

Hayvancılık hibe destek kredileri özellikle, hayvancılık sektöründe kendi işini kurarak işinde ilerlemek isteyen kişiler için önemli olduğu kadar; et, süt ve tavuk imalatına yardımcı olması, çıkan mamüllerin işleme alınması ve tüketici ile buluşturulması konularında da önemli katkı sağlıyor. TKDK, hayvancılık sektörüne sağladığı desteği 42 il ve 2 bölgede sürdürüyor. Girişimciler, TKDK ile anlaşma protokolü imzalayan bankalar aracılığıyla hayvan kredisi alabiliyor. Kurum, harcamaların yarısını karşılarken, kredi talep edecek girişimcilerde bazı şartlar arıyor. Bu şartlar;

 • 65 yaşını geçmemiş olmak ve 66’sından gün almamış olmak,
 • Bireysel başvuru yapanların çalışıyor halde olmaları, hükmi şahısların ise sürekli olması kaydıyla en az bir elemana sahip olmaları,
 • Başvurulan alanda minimum 3 yıllık bir çalışma geçmişinin olduğuna dair Sosyal Güvenlik Kurulu’nda hizmet kaydı sahibi olmak,
 • Minimum 3 yıl boyunca hayvan kayıt sistemine kayıtlı olmak.

Girişimciler, “hayvancılık hibe desteği nasıl alınır?” sorularına daha detaylı yanıt alabilmek için kurumun internet sitesine bakabilirler.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.