Fakıbaba: Eti 70 liraya Alıyorsan Senin Problemin

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, yem, süt ve et fiyatları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Et fiyatları ile ilgili konuşan Fakıbaba, “29 ve 31 TL'ye eşim et alıyor. Sen 70 liraya alıyorsan senin problemin" diye konuştu.

Fakıbaba: Eti 70 liraya Alıyorsan Senin Problemin

TBMM'deki özel sohbetinde önemli açıklamalarda bulanan Fakıbaba, yem fiyatları arttığı için süt desteklerini de artırdıklarını kaydetti. Süt, besi, damızlık koyun ve keçi için destek ödemelerinin hazırlandığını belirten Fakıbaba, “Üreticinin fiyatını hemen destekliyoruz, bu ay 850 milyon TL destek ödemesi yapılacak" ifadelerini kullandı.

AYAK UYDURACAKLAR

Fakıbaba, şunları kaydetti: “29 TL'ye (kıyma) ve 31 TL'ye (kuşbaşı) benim eşim et alıyor, ama sen 70 liraya alıyorsan o senin problemin. Dar gelirli kardeşlerime Ramazan'da yarım kilo eti 14.5 liraya satıyorum daha ne yapayım? Pahalı olanlar ister istemez bu fiyata ayak uydurmak zorunda olacak. 13 bin şubede ve iki AVM'de ucuz et satışı vardı, bugün itibarıyla 15 bin şubeye ve üç AVM'ye yükseldi bu satışlar. Bizim burada amacımız kimseyle rekabet etmek olamaz. Piyasaya vermiş olduğumuz etin miktarı sadece yüzde 7 - 8 civarında. Dar gelirli kardeşlerimiz faydalansın" dedi.

TÜRKİYE İHRAÇ EDEN ÜLKE OLACAK

10 milyon olan büyükbaş hayvan sayısının 16 milyona, küçükbaş hayvan sayısının da 31 milyondan 45 milyona çıktığını belirten Fakıbaba, Türkiye'nin et ithal eden bir ülke değil, ihraç eden bir ülke haline geleceğini de söyledi.

KAYNAK: TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER