Faizler Aşağı Çekildi Otomobil Pazarı Canlandı!

2019 yılının ikinci yarısından itibaren başlayan taşıt kredisi faiz oranlarındaki düşüş ekim ayında da devam ederek otomobil pazarında hareketlilik yarattı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın temmuz ve eylül ayındaki Para Politikası Kurulu Toplantısı'nda sırasıyla 425 ve 325 temel puanlık politika faizi indirimi, taşıt kredi faiz oranlarını da aylık ortalama yüzde 2,5 seviyesinden yüzde 2'nin altına çekmişti. Eylül ayında ise üç kamu bankasının yerli üretimi desteklemek amacıyla hazırladığı "Otomotivde Yerli Üretime Özel Taşıt Kredisi Kampanyası" ile de taşıt kredi faiz oranlarında düşüşün sürmesine katkıda bulundu.

Yapılan faiz indirimi ile birlikte fiyatı 50-120 bin lira arasında bulunan sıfır kilometre binek araçlarda 18-36 ay vade için uygulanan aylık faiz oranı yüzde 0,49-0,69 bandına çekilmişti. Öte yandan, fiyatı 72-500 bin lira arasında değişen sıfır kilometre ticari araçlar için ise 36-60 ay vadeli kredinin faizi de aylık yüzde 0,49-0,69 bandına düştüğü görülmüştü.

Yaşanan faiz düşüklüğü ile araba pazarında sıfır ve 2. El araçlarda hareketlilik yaşandığına dikkat çeken galericiler aynı zaman da galericiler sitesinin taşınması ile ilgili Urfanatik mikrofonlarına açıklamalarda bulundular.

“Sıfır Araçlarda Faizin Düşmesi Hareketlilik Yarattı”

Sıfır araçlarda faizin düşmesi hareketlilik yarattığını ifade eden Galerici Esnafı Hasan Karataş; “Sıfır araçlarda faizin düşürülmesi tabi ki 2. El araçlarda da bir hareketlilik yaşandı. Ama bu yeterli midir? Değil, tabi şuan genel olarak millet hep sıfır araçlara yöneliyor, 2. El araçlarda bir hareketlilik var, yani eskiye göre güzel ama bunun devam etmesini talep ederiz” diye konuştu. 

“Faizlerin Standart Hale Gelmesi Lazım”

Faizlerin Standart hale gelmesi gerektiğini ifade eden Hasan Karataş; “Kalıcı çözümler için bu faizlerin standart haline getirilmesidir, faizlerin aynı seviyede durdurulmasıdır, yani eğer durursa ileriki zamanlarda daha fazla hareketlilik olacak eminiz” şeklinde konuştu.

“En Büyük Sıkıntımız Sitenin Taşınması”

En büyük sıkıntı Galericiler Sitesinin buradan taşınması ifadelerini kullanan Karataş; “2. Etabın yapılması Galericilere hitap edecek, Galericilere yetecek kadar dükkân yapılması. Mesela kooperatifin yaptığı 450-400 dükkan varsa eğer bunlar yetmiyor. Her bir dükkânda 3-4 kişi burada geçimini sağlamaya çalışıyor, isteğimiz şudur belediyenin bir el atması, orada fazla dükkân yapılması herkesin orda bir mekân bir dükkân sahibi olması” dedi.

“Galericilerin Urfa Merkezde Olması Urfa’ya Yakışmıyor”

Galericiler Sitesinin buradan taşınması lazım Urfa’ya yakışan bir yer değil ifadelerini kullanan Esnaf Hasan Karataş; “Satışlar oldu güzel hareketlilik oldu faizin düşürülmesiyle millet alışveriş yapıyor araba almak isteyenler için avantaj sağlanıyor, bunlar güzel şeylerdir piyasa hareketleniyor. Bir an önce bu Galericiler Sitesinin buradan taşınması artık Urfa’ya yakışan bir yer değil gerçekten. Çok eziyet, vatandaş buraya geldiği zaman çok sıkıntı. Ailesiyle buraya gelemiyor, gezemiyor çok sıkıntı yaşıyoruz. Talebimiz bir an önce buran taşınıp yeni yerimizde işletmeye başlamamız orada işlerimize bakmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Haber: Ahmet Durmuş

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER