04 Haziran 2017 Pazar 10:03
Etlik Tavuk Kanatlanacak

Türkiye’de tavuk eti tüketimi hızla artıyor. 2003’te 12 kilo olan kişi başı beyaz et tüketimi 25 kiloya yaklaştı. İki katına çıkan tüketim sektördeki üretiminin önemini bir kez daha ortaya koyuyor. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bu konuyla ilgilenen birimleri tüketimi hızla artan tavuk eti için yerli cinslerin üretiminde büyük çaba harcıyor. Tarım Araştırmaları ve Politikaları TAGEM, Genel Müdürü Dr. Nevzat Birişik, Yeni Şafak'a açıklamalarda bulundu.

ETÇİ TAVUĞUMUZU KENDİMİZ ÜRETECEĞİZ

Araştırma Enstitüsü’nde gerçekleştirilen tavuk üretimi çalışmalarını anlatan Birişik, damızlık tavuğun ardından şimdi de etçi tavuk projesini yürüttüklerini söyledi. Birişik “Ürünü biz geliştiriyoruz ve firmaya veriyoruz. Çiftçi, firmadan ürünü alıyor. Bizi kimse bilmiyor. Türkiye tavuk etinde damızlık tavuk geliştirdik. İlk kez etçi tavuğumuzu kendimiz üreteceğiz. Ama çiftçi bizi bilmeyecek firmayı bilecek. Bu anlamda biz gizli kahramanız” dedi.

Birişik, Türkiye’de tarımsal bilgi-teknoloji üretiminin yüzde 75’inin TAGEM tarafından üretildiğini ifade etti. Birişik, ekonomiye yıllık dolaylı ve doğrudan 2 milyarlık katkı sunduklarını söyledi. Birişik, “Sabit yatırımlarımız arazi hariç yaklaşık 1 milyar lira. Ülkemiz ekonomisine geliştirdiğimiz tohum, damızlık, teknoloji vb. ürünlerle direkt ve dolaylı olarak yıllık yaklaşık 2 milyar lira katkı sunuyoruz. Örneğin; sadece damızlık tavuk üretiminin ekonomiye yıllık katkısı 120 milyon liradır” değerlendirmesinde bulundu.

TAGEM’in Türkiye’nin en büyük araştırma örgütü olduğunu söyleyen Nevzat Birişik, genel müdürlüğe bağlı 35 ilde 50 araştırma merkezi bulunduğunu ifade etti.

BİLİMSEL ARAŞTIRMA YAPILIYOR

TAGEM bünyesinde 2 bin 200 kişilik bilim adamı istihdam edildiğini söyledi. Birişik, konuya ilişkin şunları söyledi: “TAGEM’in bünyesinde 2 bin 200 bilim adamı olmak üzere 6 bin 200 kişi çalışıyor. Araştırma amaçlı kullanılan arazi miktarı ise 200 bin dekar. 284 araştırma laboratuvarı ve yıllık 380 milyon Ar-Ge bütçesi ile TAGEM Türkiye’nin toplam tarım ve gıda araştırma bütçesinin yüzde 42’sine sahip”

OSMANCIK ÇELTİĞİNİ 1997’DE GELİŞTİRDİK

Birişik, ekilen buğday, arpa, çeltik ve bazı baklagil tohumlarının büyük çoğunluğunun TAGEM, enstitülerinde geliştirilen çeşitler olduğunu söyledi. Birişik, "Türkiye’de üretilen 900 bin ton çeltiğin yüzde 90’ı Osmancık. Bu Osmancık çeşidi ise 1997 yılında TAGEM enstitüsünde geliştirilmişti” dedi.

GENETİK ZENGİNLİĞİMİZ EN BÜYÜK SERVETİMİZDİR

Her yıl ortalama 40 yeni bitki çeşidi tescil edilip piyasaya sunmayı hedeflediklerine işaret eden Birişik, şunları söyledi: "Türkiye’de 12 bin civarında bitki türü var. Bunların muhafazası için 17 gen bankası var. 120 bin farklı tohum türü muhafaza ediliyor. Bir gün ihtiyaç olduğunda, gen bankasından o tohumu çıkartıp ıslah etmek, melezlemesi mümkün. Her yıl ortalama 40 yeni bitki çeşidi tescil edilip piyasaya sunmayı hedefliyoruz”

25 YIL SONRASININ TARIMSAL POLİTİKA ENVANTERİ HAZIRLANACAK


Nevzat Birişik, Türkiye’nin 100 yıl geçmişini değerlendiren ve 100 yıl sonrasına ışık tutan makro tarımsal politika envanterini çıkaracaklarını söyledi. Birişik, "Türkiye tarımda 100 yıl önce neredeydi, bugün tarımda nerede, 100 yıl sonra nerede olacak ve dünya nerede olacak. Bunların envanterini çıkaracağız. Türkiye bundan sonra attığı adımların 100 yıl sonrasını öngörerek atacak” dedi.

AR-GE'YE 630 MİLYON TL KAYNAK AYRILDI

Dr. Nevzat Birişik, TAGEM tarafından özel sektöre, üretici örgütlerine, sivil toplum kuruluşlarına ve üniversitelere AR-GE desteği verdiklerini ifade etti. Birişik, “3 milyona kadar destek veriyoruz. TAGEM’in Milli Tarım projesi kapsamında özel sektörün AR-GE yapabilmesi için yıllık 630 milyon TL kaynak ayrıldı" diye konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.