Esnafa Yeni Destek Yolda

1.7 milyon esnaf için 3 ayaklı destek ve önlem paketi devreye giriyor: Marka desteği verilecek. Sorunlar belirlenip, çözülecek. Kredilerin etkisi incelenecek.

Esnafa Yeni Destek Yolda
Büyük esnaf buluşması Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımı ile pazar günü İstanbul'da gerçekleşecek  Gümrük ve Ticaret Bakanlığı da esnafa dönük 3 ayaklı destek ve önlem paketini devreye sokuyor. Bu kapsamda, esnaf için yurt dışında markalaşma çalışması başlatılacak.

 Halk Bankası tarafından yıllardır esnafa kullandırılan kredilerin etki analizi yapılacak. Bakanlık, ulaştırmadan gıdaya, deriden giyime kadar sektör sektör esnaf analizi de yaparak sorunlarını çözüme kavuşturacak. Esnafın dünya çapında bir marka olarak adını duyurabilmesi için önümüzdeki ay bir proje hayata geçirilecek. Esnafa bu alanda eğitimler verilecek. Marka potansiyeli görülen ve belirli kriterleri taşıyan esnaf, yurt dışında kendi alanlarında markaların çıktığı bölgelere götürülecek. Bu kapsamda fuarlar da düzenlenecek. Markalaşma için derigiyim- ayakkabı-çanta, mobilyacılık, konfeksiyon ve kuyumculuk sektörleri seçildi. Bakanlık ayrıca, esnafın sorunlarının tespiti için sektör analizi çalışması yapılmasını kararlaştırdı. Her sektörün sorunları tek tek tespit edilerek, ilgili kurumlara iletilecek. Bakanlık, Halk Bankası tarafından yıllardır esnafa kullandırılan kredilerin etki analizini de yapacak. "Krediler nasıl kullanıldı, istihdam ya da yatırıma dönüştü mü?" diye incelenecek.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER