Enflasyon Canavarı Çarliston Biber

-Haber Merkez- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Diyarbakır Bölge Müdürü M. Salih Uras, Aralık ayı tüketici ve üretici fiyat endekslerini açıkladı. Uras'ın verdiği bilgilere göre Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) 2014 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre %

Enflasyon Canavarı Çarliston Biber

-Haber Merkez-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Diyarbakır Bölge Müdürü M. Salih Uras, Aralık ayı tüketici ve üretici fiyat endekslerini açıkladı. Uras'ın verdiği bilgilere göre Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) 2014 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre %0,44 düşüş, bir önceki yılın Aralık ayına göre %8,17, bir önceki yılın aynı ayına göre %8,17 ve on iki aylık ortalamalara göre %8,85 artış gerçekleşti.

Diyarbakır ve Şanlıurfa bölgesinde ise bir önceki aya göre yüzde 0,19 azalırken, önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 9,11, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,11, on iki aylık ortalamalara göre yüzde 8,80 artış gerçekleşti.

ZAM ŞAMPİYONU ÇARLİSTON BİBER

TÜİK Diyarbakır Bölge Müdürü M.Salih Uras, Diyarbakır ve Şanlıurfa'nın içerisinde yer aldığı TRC2 bölgesinin en çok zamlanan ve en çok ucuzlayan ürünlerini açıkladı. Diyarbakır ve Şanlıurfa'da geçen ay yüzde 22,13 oranında fiyat artışıyla çarliston biber zam şampiyonu olurken, bu ürünü fiyatı yüzde 17,46 oranıyla patlıcan, yüzde 10,44 oranıyla kadın tişörtü, yüzde 5,57 oranıyla kargo gönderme ücreti yüzde 2,67 oranıyla artış gösteren altın mücevher izledi.

EN ÇOK PORTAKAL UCUZLADI

TÜİK verilerine göre, geçen ay fiyatı düşen ürünlerin başında ise portakal geldi. Aralık ayında portakalın fiyatı yüzde 22,50 oranında düşerken, bu ürünü yüzde 22,07'lik düşüşle karnabahar izledi. Aralık ayında fiyatı en çok düşen diğer ürünler arasında yüzde 13,19 ile domates, yüzde 6,94 ile mazot ve yüzde 5,53 ile erkek botu yer aldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER