Emekliye Müjde Zam Geliyor

2000 yılı ve sonrasında emekli olanlar intibak beklentisi içerisinde. Anayasa Mahkemesi'nin kararının ardından gözlerini Meclis'e çeviren emekliler, 5 milyon kişiye 355 liraya varan zam yolunu açacak intibak yasası çıkarılmasını istiyor.

Emekliye Müjde Zam Geliyor


Milyonlarca emekliye intibak için yargı yolu kapandı ancak umutlar sürüyor. Anayasa Mahkemesi'nin 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara intibak için adres olarak Meclis'i göstermesinin ardından, yasa beklentisi başladı.

2000'den önce emekli olanlara yapılan intibak, 2000 yılı ve sonrasında emekli olanları da umutlandırmış ve bir dizi yargı süreci yaşanmıştı. Ombudsman tarafından haklı bulunan ancak idare mahkemeleri ve Yargıtay'dan vize alamayan intibak talebi, son olarak Anayasa Mahkemesi'ne taşınmıştı.

Yüksek Mahkeme ise "Anayasa'nın 148'inci maddesinin dördüncü fıkrasında, kanun yolunda gözetilmesi gereken hususlara ilişkin şikayetlerin, bireysel başvuruda incelenemeyeceği belirtilmiştir" diyerek, intibak başvurusunu kabul etmemişti.

5 MİLYON KİŞİNİN MAAŞINDA ARTIŞ YAŞANACAK

Anayasa Mahkemesi'nin bu kararıyla birlikte gözler Meclis'e çevrildi. Emekliler, intibak düzenlemesinin milletvekilleri tarafından Meclis'e taşınmasını istiyor. Yasa çıkarsa, 2000 yılı ve sonrasında emekli olan herkesin maaşı yeniden hesaplanacak. Türkiye Emekliler Derneği'nin verdiği bilgiye göre, yaklaşık 5 milyon kişinin maaşında artış yaşanacak.

355 LİRA ZAM

Türkiye Emekliler Derneği'nin verdiği bilgiye göre, yaklaşık 5 milyon kişinin maaşında artış yaşanacak. Uzmanlar intibak hayata geçerse, artış olanlarının önceki düzenlemedeki gibi olacağını belirtiyor. Bu durumda, 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlar, 50 ile 355 lira arasında zamlardan yararlanabilecek.

Kaynak: Vatan.com

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2018, 10:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
serkan
serkan - 11 ay Önce

her gün bir yalan attıp milleti kandırmayın müjde müjde ne lan ortada şimdiye kadar ne çıktı

Mustaga
Mustaga - 11 ay Önce

Hepsi lafta kalıyor yalan bayramda ikramiye haberi 5 senedir. müjde ler bitmiyor olan birşey de yok emekli ler insan mı.

kemal
kemal - 11 ay Önce

50 ile 355 lira zam 2000 yılında yapılmıştı
halen aynı rakammı
son gelen mutsuz zam

SIRADAKİ HABER