09 Mart 2014 Pazar 00:00
Çiftçilere kötü haber !
banner23

Tarımsal sulamaya ilişkin elektrik borcu bulunan çiftçilere, bu borçları ödeninceye kadar, 2014 yılında yapılması gereken tarımsal destekleme ödemeleri yapılmayacak.

KARAR RESMİ GAZETE'DE

4 Mart 2014 tarihli ve 2014/6052 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan 2014 Yılında Tarımsal Sulamaya İlişkin Elektrik Borcu Bulunan Çiftçilere Bu Borçları Ödeninceye Kadar Destekleme Ödemesi Yapılmamasına İlişkin Kararın uygulamasına dair usul ve esasları belirleyen tebliğe göre, elektrik dağıtım şirketi ve/veya elektrik perakende satış şirketi, kendi abone/tüketici kayıtları ile Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kayıtlarını eşleştirerek alacaklı olduğu çiftçilere ait Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası veya vergi kimlik numarası ile beraber alacak tutarını Ziraat Bankası'na iletecek.

DESTEK ÖDEMELERİ YAPILMAYACAK

Banka, desteklemeyi uygulayan birim tarafından oluşturulup Genel Müdürlük tarafından Bankaya iletilen, ödemeye esas icmallerdeki, çiftçilere veya tüzel kişilere ait Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası veya vergi kimlik numarası ile Şirket tarafından iletilen Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası veya vergi kimlik numarası eşleşen hak edişleri ilgililere ödemeyecek.

1 AY SÜRE VAR

Ödemenin yapılabilmesi için Şirketten çiftçinin veya tüzel kişinin Bankaya müracaat tarihinden önceki son bir ay içinde alınan belgenin Bankaya ibraz edilmesi gerekecek.

İTİRAZ 7 GÜNDE KARARA BAĞLANACAK

Borca ilişkin itiraz Şirkete yapılacak. İtiraz 7 günde karara bağlanacak. Anlaşmazlık durumunda özel hukuk hükümleri uygulanacak.

Şirket, borçlulara ait bilgileri ve borç miktarlarını gösteren listeleri ödeme yapılmadan en geç üç iş günü önceden Bankaya iletecek.

ÇİFTÇİ PARA KESİNTİSİ YAPTIRABİLECEK

Tarım Reformu Genel Müdürlüğü, yapılacak destekleme ödemesinin yapılacağını planlama aşamasında (25-30) gün önceden şirketçe bildirilen adrese elektronik olarak gönderecek.

Çiftçinin Bankaya yazılı müracaatı halinde hak ettiği destekleme tutarından, bankaya bildirilen borç miktarına kadar olan kısım şirketin hesabına aktarılabilecek.

Şirketin talebi halinde Genel Müdürlük, Protokol dahilinde ÇKS'den veri paylaşımı yapacak. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.