Çalışanlar Dikkat: İkale Sözleşmesiyle İşten Ayrılan İşsizlik Maaşı Alamıyor!

Son yıllarda işsizlik aldı başını gidiyor. İşsiz olan vatandaşların sayısı artmasıyla işsizlik Maaşına başvuran insanları sayısı da bir hayli artmış durumda. Peki, kimler işsizlik maaşı alabilir? Kimler alamaz?

Çalışanlar Dikkat: İkale Sözleşmesiyle İşten Ayrılan İşsizlik Maaşı Alamıyor!

İkale sözleşmesi diye bir şey duydunuz mu?

Yargıtay kararlarında ikale "bozma sözleşmesi" sözleşmenin, doğal yollar dışında tarafların ortak iradesiyle sona erdirilmesi yönündeki işlem olarak tanımlanmaktadır. 4857 Sayılı İş Kanunu'nda ikale ile iş aktinin feshi, bir fesih türü olarak mevcut değilse de, taraflardan birinin karşı tarafa ilettiği iş aktinin karşılıklı feshine dair sözleşme yapılmasını içeren bir açıklama ve diğer tarafın da bunu kabulü ile bozma sözleşmesi ( ikale ) kurulmuş olur. Bir diğer anlatımla Borçlar Kanunumuzdaki icap ve kabul ile ikale kurulmuş olur. Bu sebeple iş sözleşmesinin bir tarafının, diğer tarafa ilettiği sözleşmenin karşılıklı feshine dair açıklama(icap) fesih olarak değerlendirilemez. Zira bozma sözleşmesi yapmaya dair icap ancak karşı tarafın kabulüyle ikale/bozma sözleşmesi vasfını kazanır.

İkale sözleşmesi imzalayan işçiler, istifa etmiş sayılıyorlar ve işsizlik maaşı alamıyorlar. İşveren tazminatı ödese bile SGK'ya 'istifa' koduyla bildirim yapmışsa, durum değişmiyor. Bu nedenle SGK bildiriminizi kontrol edin...

SGK BİLDİRİMİNE DİKKAT EDİN

İşçi ve işverenin anlaşarak iş sözleşmesini feshetmesi ikale sözleşmesi imzalanarak gerçekleştirilir. İkale imzalayan işçiler, işlerinden kendi istekleriyle ayrılmış sayılırlar ve işsizlik maaşı alamazlar. Diğer yandan ikale imzalanmadan anlaşarak işten çıkartma durumunda işveren kıdem tazminatı ödese bile SGK'ya 'istifa' koduyla bildirim yapmışsa bu durumda işsizlik maaşı alınamaz. Dolayısıyla öncelikle işverenin nasıl bildirim yaptığını kontrol etmeniz gerekir. Eğer istifa şeklinde bildirim yapılmışsa işverenin bu bildirimi değiştirmesi gerekir. Değiştirilmiyorsa bu durumda durumun istifa olmadığına dair dava açmanız gerekecektir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER