Başbakan'dan Çiftçiye Müjde!

Başbakan Binali Yıldırım'ın Erzincan'da Kırsal Kalkınma Projesi Toplu Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmasında çiftçiye müjde verdi. Başbakan Yıldırım geçen sene ton başına 940 lira olan buğday alım fiyatının yüzde 12 zamla bin 50 liraya çıkarıldığını söyledi.

Başbakan'dan Çiftçiye Müjde!

Başbakan Yıldırım'ın teslim töreninde yaptığı konuşmasından satır başları şöyle;

Türkiye'de hayvancılık yapma anlayışı değişti. Eskiden besi çiftlikleri yoktu. Herkes 3-5 tane beslediği mal ile idare ediyordu. Tarımda da hayvancılıkta da işletme anlayışına geçildi. Bu artık ticari bir iş olarak görülmeye başlandı. Ölçek büyüdü. Sonunda artı gerçekleşmiş oldu. 16 yıldır kalkınmamızın anahtarı olarak tarımı ve hayvancılığı gördük ve desteklerimizi de kendimize hedef olarak koyduk.

15 MİLYARLIK DESTEK

Tarım ve hayvancılığa 15 milyar liralık destek sağlıyoruz. 4-5 milyarı hayvancılığa 10 milyarını da tarıma veriyoruz. Bizde hükümet olarak toprağımızın zenginliklerini ülkemizin geleceği olduğunu iyi biliyoruz. Bu yüzden hayvancılık ve tarımın gelişmesi için büyük önem veriyoruz. 3.7 milyar dolar olan tarımsal ihracatımız 2017'de 17 milyar dolara çıktı. Bunu yaptığımızdan dolayıda Avrupa'da 2005'ten beri Türkiye tarım üretiminde 1 numara. Tüm bunları nasıl başardık? Çiftçilerimizle ve hayvancılıkla uğraşan vatanşdaşlarımızla başardık. Hep yanınızda olduk, olmaya da devam edeceğiz. Geçen yıl başlattığımız yeni bir uygulama var. Bu destekleri parça pinçik vermek yerine toplu halde mart ve ekim aylarında verelim dedik. Mazot desteğini de uygulamaya başladık. Yarısı bizden yarısı sizden.

7 KAT ARTTIRDIK

Bu sene bir uygulama daha yaptık. Hayvanların takibi için küpeleme sistemi var. Bu küpelemeden para alınmayacak aşıdan da para alınmayacak. Bunu tamamen Tarım Bakanlığı karşılayacak. 2002'de 145 bin ton sertifikalı tohum üretimi yapılıyordu, bugün bunu 7 kat artırdık. Sertifikalı tohumda Türkiye ihracatçı konuma geldi. 79 ülkeye tohum ihracatı yapıyoruz. Yeter mi? Yetmez. Türkiye tarımda, hayvancılıkta lider ülke oluncaya da kadar durmak yok, yola devam.. Son 16 yılda tarımda nereden nereye geldiğimizi siz biliyorsunuz. Biz hiçbir zaman Ankara'da duvarlar arasında oturan çiftçinin üreticinin halinden bir haber olan bir iktidar olmadık.

195 PROJEYE DESTEK

Geçen yıl genç çiftçilerimizin 195 projesine destek yapmışız. Bugün bereketli topraklar üzerinde gözünü geleceğe çeviren çiftçilerimiz var.

Milletimizin günlük hayatını bile sürdüremediği temel sorunlardan kurtardık. Sağlık, güvenlik adalet bunların en önemlileri. Refahtan zarar gelmez, fakirlikten zarar gelir. Onun için yoksulluğu ortadan kaldırmak adına gayret ettik çalıştık bugünlere geldik.

ÇİFTÇİYE MÜJDE

Buğday alım fiyatları gözden geçirildi ve yüzde 12 artış ile bin 50 TL'ye çıkarıldı. Ek ödemeler ile bu rakam bin 110 liraya çıkacak. Ton başına 145 lira destekler ile bu rakam bin 200 lirayı aşacak. Yeni hasılat dönemimiz milletimize, üreticimize, çiftçimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Halil  dağ
Halil dağ - 1 yıl Önce

Sayın başbakanım binali amcam hakkınızı helal edin sizin aileniz benim annemdir kardeşlerimdir sizin hanımızın ellerinden öperim o benim anamdır sayın binali amcam ben seni gerçekten seviyorum Allah kalbin içindekini bilir hatam var pişmanım mahçubum bağışlayın lütfen beni istemeyerek cahillik ettim size karşı bende herzaman kalpten Allah için samimi bir sevgi oldu kalbinizi kırdım özürdiliyor ellerinizden öpüyorum hakkınızı helal edin

Halil dağ
Halil dağ - 1 yıl Önce

ALLAH başbakanımızdan razı olsun milleti için zahmetlere girdi uykusuz kaldı yoruldu güzel hizmetlere imza attı gerçek bir mümin olarak kardeşlerine ülkesine vatanına hizmet etti kendisine türk milleti minnettardır ne kadar teşekkür etsek azdır Cenap Allah ondan razı olsun onun ne muradı varsa versin işAllah onu cennetine koysun işAllah Allah kendisinden razı olsun

Karakeçi aşireti
Karakeçi aşireti - 1 yıl Önce

Çiftçiler destekleme almıyor yeter bizleri kandırmayın artık Tedaş tarafından bloke konuluyor desteklemeden bahsetmesin devlet Tedaş belasına çözüm bulunmasa tarım biter

SIRADAKİ HABER