Attar Pazarının Şampiyonu Ihlamur

Şanlıurfa’da son günlerde soğuk havaların gelmesiyle birlikte ıhlamur çayına rağbet arttı. Attar Pazarı’nda ıhlamur çayı yok satıyor.

Attar Pazarının Şampiyonu Ihlamur

 Umut DELİ

 

Şanlıurfa’da son günlerde soğuk havaların gelmesiyle birlikte ıhlamur çayına rağbet arttı. Attar Pazarı’nda ıhlamur çayı yok satıyor.

 

Her geçen gün havalar Şanlıurfa’da soğuk olmaya başlarken Urfalıların genel doktoru olan Attarlarda 2016’yılının şampiyonu Ihlamur oldu. Kilosu 100 TL’den satılan Ihlamur genel bakıldığında 4 kilo et fiyatıyla eş değer.

 

Kış aylarının vaz geçilmez içeceklerinden biri olan ve faydasıyla dünyaya adını duyuran Ihlamur, Şanlıurfa’da kilosu 100 TL’den satılarak Attar Pazarının şampiyonu oldu. Kış mevsiminde soğuk algınlığı ve gripte tüketilen Ihlamur kilo ile değil gramla alıcı buluyor.  Ancak ıhlamurun fazla kullanıldığında iç organlara ve beyne zarar verdiği bildirildi.

 

Ihlamurun faydaları

Attar Pazarı’ndaki esnaflar, ıhlamurun faydalarını şöyle sıraladı;

Strese karşı ıhlamur çayının sinirleri yatıştırıcı özelliği vardır. Bağırsak kurdunu düşürür, bağırsak sancılarını giderir. Uykusuzluğu giderir. Öksürüğü keser, göğüs yumuşatıcı özelliğe sahiptir.

Gribal enfeksiyonlara karşı ıhlamur faydalıdır. İdrar söktürücü, terletici özelliği vardır.

Vücut direncini artırarak tedaviye yardımcı olur. Göz çapaklanmalarında pamuk yardımı ile gözlere kompres yapılarak çapaklanmayı önler, gözü dinlendirir. (Gözlerinize kompres yaparken gözünüzü kapatmayı unutmayın) Saçlar yıkandığında beslenip kuvvetlenmesini sağlar. (Bu işlemden sonra saçınızı durulamayı ihmal etmeyin) Sabah aç karnına içilmeye devam edilen ıhlamur kilo vermek isteyenlere yardımcı olur. Yemek üzerine içilirse hazmı güçleştirir.

 

Kullanım Şekli: Kurutulmuş çiçek ve yaprak karışımından 1 tatlı kaşığı alınıp üzerine 1 bardak kaynar su dökülerek 10 dakika süreyle demlendirilir. Bu karışımdan günde üç kez birer bardak içilir.

Güzellik İçin: Cildinizde lekeler mi var? Yüzünüzde kırışıklıklar mı oluşmaya başladı?

Kullanım Şekli: 2-3 tatlı kaşığı kurumuş çiçek ve yaprak ıhlamurun üzerine 1 bardak kaynar su dökülür. Pelte kıvamına gelinceye kadar kaynatmaya devam edin. Kaynamış ve bekletilmiş sıvıyı cildinize sürdüğünüzde faydasını göreceksiniz.

Yine aynı şekilde elde edeceğiniz ıhlamurla kırışıklıklara masaj yaparsanız gaye iyi sonuç alırsınız.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2016, 16:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER