8 Milyonun Gözü Asgari Ücrette

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2020'de geçerli olacak maaşları belirlemek üzere masaya oturuyor

8 Milyonun Gözü Asgari Ücrette

Yaklaşık 8 milyon çalışanın merakla beklediği asgari ücret pazarlığı bugün başlıyor. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ev sahipliğinde ilk toplantısını yapacak. 15 kişiden oluşacak komisyonda kamuyu Aile Bakanlığı, işçi kesimini Türk-İş, işveren tarafını da TİSK temsil edecek. Yıl sonuna kadar en az 4 defa toplanacak olan komisyonda, asgari ücretlilerin sıkıntılarını dile getiren 'misafir işçi' bu yıl yer almayacak. 1 Ocak 2020'den itibaren geçerli olacak asgari ücrette 3 zam senaryosu masada olacak. İşte o rakamlar:

¥ Asgari ücrette, Yeni Ekonomi Programı'na (YEP) göre 2020 enflasyon hedefi olan yüzde 8,5 artış yapılırsa, brüt ücret 2 bin 775 TL'ye, net ücret de Asgari Geçim İndirimi (AGİ) hariç 2 bin 191 TL'ye çıkacak.

¥ Merkez Bankası enflasyon raporunda ve YEP'te 2019 yılı enflasyon tahmini yüzde 12 seviyesinde bulunuyor. Komisyon bu oranı esas alırsa brüt ücret 2 bin 865 TL'ye, net ücret AGİ hariç 2 bin 262 TL'ye çıkacak.

¥ Komisyon, yüzde 10 artışı kararlaştırırsa brüt ücret 2 bin 814 TL'ye, net asgari ücret de AGİ hariç 2 bin 222 TL'ye çıkacak.

SENDİKALAR UZLAŞI ARAYACAK

Asgari ücret konusunda bu yıl Türk-İş, Hak-İş ve DİSK birlikte hareket edecek. Türk-İş'in aldığı karara göre 3 sendikanın uzlaştığı rakam masaya taşınacak. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay da "Biz ocak ayında aldığımız ücreti aralık ayında da almak istiyoruz. Bu sene kabul edilen bir rakam olursa Türk-İş olarak iki sendikamızın görüşünü aldıktan sonra oraya otururuz. DİSK'in de Hak- İş'in de görüşünü almak gerekiyor. Hayat maliyeti 2 bin 578 lira. Asgari ücret teklifinde hayat maliyetinin altında hiçbir şeyi konuşmayız" demişti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
SAYIN BAŞKANLARA
SAYIN BAŞKANLARA - 5 gün Önce

ASGARİ EN AZ 4 BİN OLMALI SİZLER NE KADAR ALIYOSANIZ SİZİ SEÇENLEREDE OKADAR AYLIK VERİN EMEKLİSİ GELENLERİ EMEKLİ EDİN GENÇLERİN ÖNÜ AÇILSIN GENÇLİK SAYENİZDE BİTDİ MAHVOLDU SEVİNİN HA MEBALİ SİZLERE...

YORUM NERDE
YORUM NERDE - 5 gün Önce

ELKTİRİK SU VE TELEFON BİDE MUTFAK MASRAFINI ANCA KARŞLIYO ASGARİ GERİYE KALAN MECBURİ DİGER İHTİYAÇLARI NASIL YAPCAZ ACABA???

alay feneri
alay feneri - 5 gün Önce

AÇLIK SINIRI 5 BİN OLAN ÜLKEMDE VATANDAŞLA HALKLA DALGA GEÇMEKTEN BAŞKA BİŞEY DEGİL 2000 TL ASGARİ SİZ GELİN 2000 TL YE GEÇİNİN SİZDE BİZİM GİBİ İNSAN DEMİSİNİZ SİZDE 2000 ALIN AYRIMCILIK YAPMAYIN HERKES EŞİT DEMİ Bİ TARAF ALSIN 6 BİN YAN GELSİN YATSIN BİZ KÖLELERE HER İŞİ YAPTIRIN PAZAR BAYRAM YAGMUR ÇAMUR AGIR VE HAMALLIK YAPTIRIN VERİN 2000 VE HERTÜRLÜ TEHDİDİ YAPIN İŞDEN ÇIKARRIM YEVMİYEM DELİNDİ DEYİN RAPOR VERİLDİGİNDE HASTAYSAK BİLE AYLIGIMIZDAN KESİLİYO BUMU ADELET BUMU EŞİTLİK KUL HAKKI DEMİ YAZIK DEMİ VATANDAŞLA ALAY EDİYOSUNUZ ALLA AŞKINA 2000 DEVRİMİ KALDI GIDAYA ELEKTİRİGE SUYA VERGİYE 100DE 300 ZAM AYLIGA 50 TL GİBİ 100 TL GİBİ KOMİK ZAM YAPIN YETER CANIMIZA TAK DEDİ SİZLERDE ASGARİ ALIN SİZLERİ SEÇDİK BİZLERE HAKIZLIK EDİN DİEMİ BELEDİYE SEÇİMLERİNDE TÜRKİYE GENELİ TEPKİLERİ GÖRDÜNÜZ HALK BİR AN ÖNCE GENEL SEÇİMİ ERKEN SEÇİMİ BEKLİYO HERŞEYİN FARKINA ÇOK İYİ VARDI HALK HERŞEYİ ÇOK İYİ GÖRDÜ VE NE OLDUGUNU ANLADI GARİBANSAN ÖL BİZDENDE YAŞA KRAL GİBİ PADİŞAH GİBİ HALK GERİ VİTESE ATDI ARTIK İLERİ YOK YAZIK GÜNAH VATANDAŞ SAYENİZDE NE HALE GELDİ TORPİLLİLER KEYİF EDİYO BANKAMATİK DEVAM EDİYO....

SIRADAKİ HABER