EĞİTİMDEKİ SORUN                                                                          

     Bir ülkenin kalkınmışlığının en önemli göstergesi ekonomik parametreler değil, o ülkenin eğitiminin geldiği noktadır. Eğitim seviyesi yükselen ülkeler kalkınır ve doğal olarak ekonomik parametrelerde iyi bir görüntü sergiler. Bu ülke içindeki bölgeler ve iller içinde geçerlidir.

    Uzun bir tatil sürecinden sonra geçtiğimiz hafta yeni eğitim yılına başladık. Bu eğitim yılında 77 bini Suriyeli 692 bin öğrenci ders başı yaptı. Türkiye'nin en kalabalık ve genç nüfusa sahip illerin başında geliyor Şanlıurfa. İlköğretimdeki öğrenci sayısı ile İstanbul, Ankara ve İzmir'den sonra 4. sırada yer alıyor. Okul öncesi eğitimde de 66 bin 279 öğrenci sayısı ile ülke genelinde İstanbul'dan sonra 2. sırada. Nüfusunun %70'i 30 yaş ve altında olan bu şehirde her yıl ortalama 50 bin çocuk okula başlıyor. Geçen yıl ilköğretimden mezun olan öğrenci sayısı 25 bin. Yeni başlayan öğrenci sayısı ise 50 bin. Bunun anlamı her yıl 25 bin öğrencinin eğitim görebileceği derslik yapmak zorundayız. Kaldı ki, bu şehirde 120 bin civarında çocuğun eğitime devam etmediği ifade ediliyor. Taşımalı eğitimde 178 taşıma merkezi ile Türkiye'de 1. sırada yer alıyor.

Sahip olduğumuz ise; 1565 okul, 9 bin 468 derslik ve 14 bin öğretmen. Şu anda Şanlıurfa'nın en az 7-8 bin civarında öğretmen ihtiyacı olduğu ifade ediliyor.

    En son açıklanan istatiki rakamlara göre, Şanlıurfa’da okuma-yazma bilmeyenlerin oranı; yüzde 9.36. Türkiye ortalaması ise %3.5. Yani, Türkiye ortalamasının neredeyse üç katı. Okuma-yazma bilmeyen en yüksek orana sahip iller; Şanlıurfa, Mardin ve Şırnak. Yine TÜİK’in 2014 yılı araştırmasına göre, okuma-yazma oranlarını gösteren tabloda Şanlıurfa sonuncu sırada yer alıyor. Okuma-yazmaya uzak son üç il; Siirt, Mardin ve Şanlıurfa olarak yer alıyor.

    İki yıl önce Şanlıurfa’da 38 bin öğrenci TEOG sınavına girdi. Son iki yılda Milli Eğitim Bakanlığı TEOG başarı sıralamasını açıklamıyor. Ancak iki yıl önceki açıklamada Şanlıurfa, Türkiye sıralamasında sondan 6. Sırada yer aldı. Sonda yer alan iller; Batman, Şırnak, Hakkâri, Mardin, Şanlıurfa, Van, Diyarbakır, Siirt ve Ağrı oldu. Şanlıurfa ne yazık ki, Hakkâri, Şırnak ve Mardin’inin de gerisinde kaldı. Son iki yılda da gayri resmi bilgilere göre sıralama pek değişmedi. Zira değişmesini gerektirecek bir gelişme de zaten yaşanmadı.  Sadece TEOG mu? YGS veya LYS’de de durum farklı değil. 2013 yılında Şanlıurfa YGS’de 76. sırada yer alırken, 2014 yılında LYS’de 81 il içerisinde 79. sırada yer aldı.

   Türkiye’nin en kalabalık nüfusa sahip 9. İli Şanlıurfa. Öğrenci sayısında ise 4. sırada yer alıyor. Ve nüfus artış hızında sürekli Türkiye rekorunu elinde tutuyor. Nüfus artış hızımız 2016 yılında %2.55 idi. 2016’dan 2017 yılına 48 bin nüfus artışıyla girdik. Ve bu nüfusun %38’i 0-19 yaş gurubunda. Yani nüfusumuzun neredeyse yüzde 30-35’i eğitim çağında Doğal olarak her yıl binlerle ifade edilen derslik ve bir o kadar da öğretmen ihtiyacı ortaya çıkıyor.

    Geçen yıl Şanlıurfa’nın öğretmen açığı 10 binin üstündeydi. Bu yıl hiç şüphe yok ki bu rakam aynı seviyede olacaktır. Yine geçtiğimi yıl 1292 ilkokulda 218 bin öğrenci eğitim gördü. 687 orta öğretimde ise, 214 bin öğrenci. Ve biz bu rakamlarla 2016-2017 eğitim yılını geride bırakıp, tatile girdik.

    Şimdi hep birlikte halen tatildeyiz. Çünkü Eylül ayında pek de önemli bir değişim olmadan yeni eğitim yılına başladık. Ve öyle görünüyor ki, bir nesli daha kaybedeceğiz…

    Sonra da, Şanlıurfa neden kalkınmıyor diye kendimize soracağız. Kalkınmanın temelinin eğitim olduğunu düşünmeden, aklımıza getirmeden… Ve eğitimdeki kangren olmaya yüz tutmuş sorunları gözetmeden…

YORUM EKLE