16 Haziran 2017 Cuma 08:41
Tıp Öğrencilerine Psikolojik Destek Sağlanmalı!

Tıp fakültesinde Özellikle son dönemlerde, hastalar ile iletişim veya temas sırasında doktorların ve öğrencilerin can güvenliğinin olmadığı birçok kereler gündeme geldi. Bu durumda bu kareleri göz ardı etmemiz mümkün değil , geleceğin doktorları olarak bu tip vakaların yaşanmaması adına hem vatandaşların hemde doktorların bilinçlenmesi gerekiyor. Okuduğumuz üniversitede bu tip vakalar için psikolojik destek verilmesi geleceğimiz için daha iyi olabilir. En azından eğitim öncesi ve sonrasında neler değişecek, hasta doktor ilişkisi üzerinden durulmalı ve hastanın şikayeti nasıl dinlenmeli bu konulara eğilim gösterilerek doktor ve hasta ilişkisi daha güzel bir noktaya ulaşabilir.

1)NEDEN TIP FAKÜLTESİ

Çünkü günümüz Türkiye'sinde kaliteli ve donanımlı doktorları mumla arar olduk.Hastaya teşhis için uygulanan 4 yöntem vardır. Bakarak,dinleyerek,tıklatarak ve dokunarak..Bazen öyle hekimlerle karşılaşıyoruz ki hastaya güler yüz göstermekten aciz. Malesef ki dedemi de böyle hekimler elinde paramparça olmasına şahit oldum.O yüzden Çocukluk hayalimdi ve artık iyi hekim olma yolunda ilk adımı attık.

2)ÜNİVERSİTENİZDEN VE EĞİTİMİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?

Aslında evet ve hayırlık bir soru oldu bu.Olumlu yanı çok güzel  bir kampüse sahibiz.Ormanı,gölü,hastanesi,kütüphanesi,yaşam merkezi hemen yanında olan bir fakültemiz var.Hastanemiz kendisi de içinde ki teknolojisi de olduka modern.Olumsuz yanı ise eğitimi olarak görüyorum.Tıp fakültesi öğrencisinin canlı insandan önce kadavraya dokunması onun üzerinden anatomide pratik yapması gerektiğini düşünüyorum fakat üniversitemiz yeni olmamasına karşın hala bir kadavra mevcut değil.Son olaylar neticesinde öğretim  kadrosunda ve hastane personelinde büyük bir kadro açığı var.Umuyorum ki en yakın zamanda eksikleri tamamlanacaktır.

3)TELEVİZYONDA VE SOSYAL MEDYADA ALTERNATİF TIP ÇOK KONUŞULUYOR BUNUN HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Öncelikle bahsettiğiniz medyalarda boy gösteren herkesin hekim olmadığını hatırlatmak isterim.Kimi kimya profösörü kimi diyetisyen vs. Günümüz modern tıbbının haricinde tabiri caizse kocakarı ilaçları mantık çerçevesinde olmak kaydıyla kullanılabilir.Nihayetinde insandaki biyomaleküller bir bitkide de mevcut.Şifa sadece kimyasallarda değil.

4)İNSANLARI İYİLEŞTİRİYOR OLABİLMEK NASIL BİR DUYGU?

Tek kelimeyle mükemmel.İnsanı sevmek hepimizin içgüdülerinde yatan bir olgu.Sevdiğin kişiye yardım etmek kadar güzel bir şey yok.Mesela  birkeresinde  sezeryan ameliyatında bulunmuştum  ve aylar sonra arkadaşımla yemek yerken bebeğimizin annesi ve eşi yanımıza geldi ve merhaba beni hatırladınızmı diyerek selam verdi.Hal hatır sordu muhabbet ettik.Yani yol üzerinde giderken yardımınızın dokunduğu birinin size vefayla teşekkür etmesi,güler yüzle sizi iyi bir hekim olarak hatırlaması kadar hoş bir duygu yok.

5)MESLEĞİNİZDE PSİKOLOJİK SORUNLAR,STRES VB BULGULAR YAŞIYOR MUSUNUZ?

Her meslekte olduğu gibi Tıpta da elbette var.İşimiz insan bir kere.Bizde bir söz vardır: ''Önce zarar vermeyeceksin '' diye.Hatanın bedeli büyük geri dönüşümü imkansız olabilir.Bu nedenle Stres, yorgunluk ,psikolojik sorunları bir yana bırakıp işimize odaklanmamız şart.Ama insanız ve sorumluluğu çok yüksek sektörde bulunuyoruz.Haliyle bu bulgular zaman zaman oluyor.

6)HASTANELERDE Kİ SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ŞİDDET GÜNDEMDE YERİNİ KORUYAN BAŞLIKLARDAN SİZİN BAŞINIZA HİÇ GELDİ Mİ? BU NASIL ÖNLENEBİLİR?

Hayır henüz başıma gelmedi ama üzülerek katılıyorum.Gerçekten en önemli sorunlardan biri.Empati yapmaya çalışıyoruz,hasta yakınının telaşını anlıyoruz ama zaten hastanelerin acil bölümlerinde hastaların öncelik sıralarının belirlendiği TRİAJ odaları bulunmakta.Her hasta önemli ama öncelikleri farklı.Bunu hasta yakınına anlatamıyoruz.Bu tür vakaların eğitimsizlikten kaynaklandığı aşikar. İletişim için hekimlere verilen eğitim kadar toplumunda  insanlarla iletişimi adına eğitilmesi şart.Bu eğitim de  daha ilkokul sıralarında başlamalı.

7)ÇOĞU KİŞİ BAŞARILI ÇOCUKLARININ TIP ALANINDA İLERLEMESİNİ İSTER.SİZİN TIP SEÇİMİNİZ DE BÖYLE BİR DAYATMA SONUCU MU YOKSA KENDİ İSTEĞİNİZ ÜZERİNE Mİ OLDU?

Yukarıda da belirttiğim gibi benim çocukluk hayalimdi.Sonuna kadar isteyerek geldim.Tıp bir aşktır.Uzun ve yorucu eğitimi, iyi kötü bir sürü insanla muhattap olmak cidden mesleği sevmeyi gerektirir.Kesinlikle aile dayatmalarına karşıyım.Ortalama insan ömrünü düşünürsek 40 yıldan fazla bir süre  bu meslekle uğraşacak 18 yaşına gelmiş ve tercih yapacak bir bireyden bahsediyoruz.Kendi kararlarını verebilecek ve sorumluluk alabılecek yaşta.Bu mesleğe aşığım.İleride de iyi bir cerrah olduğumda içimdeki Tıp kıvılcımlarının sönmez alevlere dönüşeceğini biliyorum.

8)TEKNOLOJI SUREKLİ İLERLİYOR VE TIP ALNINDA DA KENDİNİ GÖSTERİYOR.TEKNLOJININ İLERLEMESİNİN TIP ALANINA ETKİLERİ HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Teknoloji gerçekten hızla büyüyen hergün gelişen  bir sistem.Tıp dünyasında ki etkileri de haliyle gözümüze  çarpıyor.Umutsuz hastalara bu şekide moral kaynağıda oluyor.Nihayetinde verem aşısı bulunmadan 1 gün önce insanlar ölürken,bulunduğu günden itibaren verem korkutmayan bir hastalık artık.Mesela kanser .İnsanlar sadece cerraahi işlem ve kemoterapiyle çözümü olduğunu biliyorlar ama aksine teknoloji yardımıyla o kadar çok tedavi yöntemi var ki.Teknolojinin Tıptaki payı çok büyük.

9)HOMEOPATİ NEDİR?

Vücudun kendini doğal olarak iyileştirmesine yardım eden bir sistemdir.Bir hastalık ancak hastanın şikayetlerine benzer belirtileri ortaya çıkaran madde ile tedavi edilir.Sağlam kişide belli bulgular çıkaran madde,hasta kişide iyileşme sağlar ilkesiyle hareket eden bir yöntemdir.WHO verilerine göre  Avrupa'da  halkın %50 den fazlası homeopatik tedavi görmektedir.

10)DAMAR TIKANIKLIĞI NEDİR? DIŞARIDAN BAKINCA ANLAŞILABİLİR Mİ?

Damar tıkanıklığı  adından da anlaşılacağı üzere damarın yabancı bir madde ile tıkanması durumudur.Bu yabancı maadde bazen bir pıhtı bazen bir hava kabarcığı bazen de damar çeperinde yağ birikimi sonucu olabilir.Tıkanan yer vücun nerede olduğuna bağlı olarak belirtileri de farklı olacaktır.Bacakta ise kramplar,deride koyulaşma .Kalpte ise ritim bozuklukları,göğüs ağrıları,sonunda ise kalp krizi olur.Lezyon Beyinde ise görme konuşma bozuklukları,vucuda hakimiyet kaybı, felç belirtiler arasındadır.

11)HİPERTANSİYON  NEDİR ? BELİRTİLERİ NELERDİR? NASIL OLUŞUR?

Birçok nedene bağlı  kan basıncı yüksekliğidir.Ülkemizde 15 milyon kişi tansiyon hastası.Et ve tuz ağırlıklı beslenen Şanlıurfa'mız da bu hastalıktan payını almış.belirtileri arasında kan basıncı yüksekliğine bağlı baş ağrısı,nefes darlığı,çarpıntı,burun kanaması gibi örnekler verebilirim.Nedenlerine gelirsek de hepimizin bildiği gibi günlük tuz kullanımı,stres,obezite,genetik yatkınlık,hareketsiz yaşam başlıca nedenlerdir.Halk arasında sessiz düşman olarak bilinen hipertansiyon  yıllarca hiç belirti veremeden beyin,kalp,damar sistemine zarar verebilir.Bu konuda bilinçli davranılmalı ihmal edilmemelidir.

12)SON OLARAK  HANGİ ALANDA İLERLEMEK İSTİYORSUN VE BU MESLEĞİ SEÇMENDEKİ EN BÜYÜK FAKTÖR KİM OLDU?

Kesinlikle Kalp Damar Cerrahisinde ilerlemek istiyorum.Hekimlik seçimimde en büyük etken tabiki ben oldum.Dedemin vefatı kamçılayan olaylardan oldu.Ardından hayatta aldığım her kararda olduğu gibi bu  tercihime de saygı duyup maddi manevi sonuna kadar yanımda olan hala da olmaya devam eden aileme  ne kadar teşekkür etsem az. Anneler babalar siz  yaysınız . Ok olup hedefe gidecek olan çocuklarınız.Bırakın hedefi Ay olsun ıskalarsa  yıldızları vursun.Ama kendi isteğiyle olsun.İlerde süper bir mesleği olmayabilir ama en azından ailem yanımdaydı diyebilecektir..

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.