Tatil zili çaldı 670 bin öğrenci karne aldı

2015 – 2016 Eğitim ve öğretim yılı sona ererken kentte 14 bin öğrenci ve 55 bin Suriyeli misafir öğrenci yani toplamda 670 bin öğrenci karne aldı.

Gülizar GÜLEBAK

Eğitim ve öğretim yılının son ders zili çalarken birçok öğrenci karne heyecanı yaşadı. Karnelerini alan çocuklar tatile girmenin mutluluğunu yaşarken veliler ise çocuklarıyla birlikte karne heyecanı yaşadı.

“70 KİŞİLİK SINIFLAR, 30 KİŞİLİK SINIFLARA DÜŞTÜ”

Öğretim yılı boyunca öğrencilerin, velilerin ve öğretmenlerin çok çalıştığını dile getiren Şanlıurfa Milli Eğitim Müdür Metin İlci, eğitim yılı içerisinde 4 kişinin bir sırada eğitim gördüğü yılları geri bıraktıklarını söyledi.

Şanlıurfa’nın kanayan yarası olan 70 kişilik sınıfları 30 kişilik sınıflara kadar indirdiklerinin mutluluğunu yaşadıklarını Aktaran İlci,  “2015-2016 eğitim ve öğretim yılının sonuna gelmiş bulunmaktayız. Ben bütün dönem boyunca emek veren gayret gösteren annelerimizi ailelerimizi babalarımızı öğrencilerimizi öğretmen arkadaşlarımızı kutluyor ve tebrik ediyorum. Şanlıurfa ili olarak gerçekten çok dolu dolu bir eğitim ve öğretim yılı geçirdik. 2015-2016 Eğitim öğretim yılına girerken birçok yeniliklerle birçok imkânlarla ilimizin eğitim hizmetini devam ettirdik. Her şeyden önce o 60-70 kişilik sınıf mevcutlarımız bu yıl 35-30 kişilik sınıflara kadar düştü. Bu bizi ve çocukları mutlu eden nitelikli eğitimin kapılarını aralayan bir süreç yaşadık 2015-2016 yılı itibariyle ilimizde 14 bin öğrencimiz karne alacak. Tabi bunlarla birlikte 55 bin Suriyeli misafir çocuklarımız var onlara da karne vereceğiz. Yani ikisini topladığımızda yaklaşık 670 bin öğrencimiz karne alıyor. Ben karne alacak olan bütün öğrencilerimizi şimdiden tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

“ÖPRENCİLER YAZ TATİLİNİ DOLU DOLU GEÇİRMELİ”

Öğrencilerin tatillerini dolu dolu geçirmeleri gerektiğini söyleyen İlci, öğrencilerin tatilde bol bol kitap okumaları gerektiğini aktardı.

Öğrencilerin konu eksikliklerini tatil gününde gidermesi gerektiğini sözlerini ekleyen İlci, şunları söyledi:

“Eğitim ve öğretim yılının sona ermesiyle öğrencilerimizin yaz tatilinde dinlenmelerini bol bol kitap okumalarını kendilerini eksik hissettikleri konularla ilgili bir takım kafalarında proje yapmaları eksiklerim şunlar şunlar be bu eksiklikleri aslında tamamlayabilirim. Şu konuyu araştırarak kendi eksiklerimi öğrenme ve anlama noktasında çaba içerisine girebilirim. Biz öğrencilerimizin çocuklarımızın yaz tatillerini boş boş geçirmelerini istemiyoruz. Yaz tatili demek boşluk demek değildir. Aslında insanların kendilerini yenilemeleri için bir fırsat kapısıdır.”

“ÖĞRETMENLER EĞİTİMDEKİ DEĞİŞİKLİKLERİ TAKİP ETMELİ”

Sadece öğrencilerin değil öğretmenlerinde tatil sürecini bilgilerini yenileyerek geçirmeleri gerektiğini dile getiren İlci, tatil sonunda öğretmenlerin yeni eğitim yılına verimli başlamalarını istedi.

Öğretmenlerin eğitimde meydana gelen değişikleri takip etmelerini ve bu değişikleri eğitim kurumlarına yansıtmalarını isteyerek sözlerine şöyle devam etti:  

“Öğretmen arkadaşlarımızın bütün bu yıl boyunca gösterdikleri gayretlerinden dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz. Öğretmenlerimiz yıl boyunca gerçekten yoruldular. Şimdi tatili hak ettiklerini düşünüyoruz ama tatilde öğretmenlerimizin de kendilerini yenilemelerini istiyoruz. Öğretmen arkadaşlarımızın gelecek yeni eğitim öğretim yılına  kendilerini hazırlamalarını istiyoruz. Kitap okumalarını yeni teknolojileri yeni bilgileri araştırmalarını istiyoruz. Eğitimde meydana gelen değişikleri takip etmelerini istiyoruz ve bunu eğitim kurumlarımıza yansıtmak istiyoruz.“

“KARNE SADECE ÇOCUKLARA DEĞİL ANNE BABALARADA VERİLİYOR”

Anne ve babaların çocuklarının getirmiş olduğu her türlü notu anlayışla ve hoşgörüyle karşılaması gerektiğini vurgulayarak aslında o karnenin sadece çocuğa değil anne ve babalara da verilen bir karne olduğunu belirtti.

İlci, “Bizim için şu çok önemli velilerimizin çocuklar karşı o karnede yansıyan notları ve yapılanları görürken aslında o karnenin çocuğa ait olmadığını aynı zamanda anneye babaya da verilen bir karne olduğunu bilmelerini istiyoruz. Yani anne baba acaba bu çocuğumuzun başarısında ya da başarısızlığında bizim ne kadar etkimiz var ne kadar rolümüz var diye kendilerini sorgulamalarını istiyoruz. Anne babalarımız çocuklarının getirmiş olduğu her türlü notu anlayışla hoşgörüyle sevgiyle muhabbetle karşılamalarını istiyorum. Biz çocuklarımızın başarısının yanında acaba iyi bir insan mı değil mi bunu da kontrol etmek istiyoruz. Eğer çocuğumuz ahlaklıysa, erdemliyse, onurluysa, şahsiyet sahibi, kimlikli bir birey ise bana göre o çocuk başarılı olmamışsa toplumda başarılı olur hayatta başarılı olur. Biz onun o yönüne bakarak onu değerlendirmeliyiz” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2016, 12:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER