Sayısal Zorladı

Yaklaşık 1 milyon 8’inci sınıf öğrencisi dün Liselere Giriş Sınavı’nda ter döktü. İki oturum halinde uygulanan sınavdan çıkan öğrenciler, sözel bölümdeki soruların kolay, sayısal testlerindeki soruların çok daha zor, uzun ve düşündürücü olduğunu söyledi.

Sayısal Zorladı

Öğrenciler Liselere Giriş Sınavı’nda ter döktü

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) liselere yerleştirmede bu yıl ilk kez uygulanan, 8'inci sınıfa devam eden öğrencilerin isteğe bağlı girdiği merkezi sınav dün sona erdi. Sınav 976 merkezde, 3 bin 612 binada gerçekleşti. Öğrencilerin isteğe bağlı girdiği sınav, iki bölüm halinde uygulandı. Sınavda çoktan seçmeli 90 soru yöneltildi. Sınavın birinci bölümü saat 09.30'da, ikinci bölümü ise saat 11.30'da başladı.

SAYISAL TESTİNDEKİ SORULAR ÇOK UZUNDU

Öğrencilerin sorularla ilgili değerlendirmesi genel olarak, 'sözel bölüm kolay; sayısal bölüm çok zordu' şeklinde oldu. Türkçe testinde özellikle paragraf ve metin inceleme sorularında seçilen metinlerin geçmiş yıllardaki gibi ağır olmaması öğrencileri sevindirdi. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile İngilizce testinde öğrenciler beklenmedik zor sorularla karşılaşmadığını ifade etti. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları öğrencilere göre kolay nitelikteydi. Öğrencilerin en zorlandığı ders her yıl olduğu gibi matematik oldu. Birçok öğrenci matematik sınavındaki soruların TEOG sınavındaki soru tarzından farklı olduğunu aktardı. Fen Bilimleri testinde ise öğrenciler soruların çok daha uzun ve düşündürücü olduğunu söyledi. Sınavdan çıkan birçok öğrenci, sayısal oturumda sürenin yetmediğini, soruların birçoğunu boş bıraktığını ifade etti.

SORU VE CEVAPLAR BUGÜN AÇIKLANACAK

Türkiye genelinde 303’ü fen lisesi, 89’u sosyal bilimler lisesi, 228’i Anadolu lisesi, 297’si imam hatip lisesi, 26’sı mesleki ve teknik Anadolu lisesi olmak üzere 943 proje okulu ile alan bazlı program uygulayan 423 mesleki ve teknik lise olmak üzere toplam bin 366 ortaöğretim kurumu merkezi sınavla öğrenci alacak. Merkezi sınavın sonuçları 22 Haziran’da açıklanacak. Sınavın soru ve cevaplarının bugün öğleden sonra yayımlanması bekleniyor.

Kur’an okuyarak beklediler

LGS’ye giren öğrenciler içeride, aileleri de dışarıda ter döktü. İstanbul’da da öğrenciler, velileri ile sabahın erken saatlerinde sınava girecekleri okullara geldi. Adaylar içeriye girdikten sonra velilerin dışarıda heyecanlı bekleyişi başladı. Bazı veliler dua ederken bazıları da Kur’an-ı Kerim okudu.

Furkan sınava evinde girdi

Edirne’de, akciğer rahatsızlığı olan Mehmet Ruşen Erkurt Ortaokulu 8’inci sınıf öğrencisi Furkan Bitik, LGS’ye evinde girdi.

Furkan Bitik, rahatsızlığı nedeniyle Nişancıpaşa Mahallesi Göçmen Sokak’taki evinde yıl boyunca eğitim aldı. Sınava yıl boyunca ders çalıştığı odasında giren Bitik, evine gelen salon başkanı, sınav gözetmeni ve sınav il temsilcisi gözetiminde sınava girdi. Furkan Bitik sınavın kendisi için önemli olduğunu belirterek, “Sınava evde giriyorum. Yıl boyunca çalıştım. Ağabeyim gibi İngilizce tercüman olmak istiyorum” ifadelerini kullandı. Anne Nurhan Bitik ise “Evde sınava girmesine doktorlar karar verdi. Devletimizin sağladığı bu imkanımızdan yararlanıyoruz” dedi.

Operasyonda sınav hassasiyeti

Tunceli’de 7 teröristin etkisiz hale getirildiği operasyona katılan helikopterlerin, Ortaöğretim Kurumları Merkezi Sınavı’na giren öğrencilerin dikkatinin dağılmaması için güzergahlarını değiştirdiği bildirildi. Tunceli Valisi ve Belediye Başkan Vekili Tuncay Sonel, “Şehirden aynı anda birden çok helikopter kalktığında LGS’deki çocuklarımızın dikkatlerinin bozulup mağdur olmaması için askeri birliklerle görüşmeler yaptım. Komutanlarımızın da desteğiyle helikopterleri şehrin üzerinden değil, güzergah değiştirip alternatif güzergahtan operasyon bölgesine gönderip LGS’ye giren öğrencilerimizi rahatsız etmedik” dedi

YENİ ŞAFAK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER