Şanlıurfa’da Bir İlki Meslek Lisesi Öğretmeni Yaptı

Şanlıurfa’nın Karaköprü ilçesinde bulunan GAP Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesinde Beden Eğitimi öğretmenliği yapan Ömer Faruk Ateş Şanlıurfa’da bir ilki öğretmenlik yaptığı GAP Mesleki Teknik ve Anadolu lisesinde gerçekleştirdi. Gençlik ve Spor Bakanlığının Gençlik projeleri kapsamında hazırlanan proje ile 6 aylık sürede 16 bin 700 TL hibe okula kazandırıldı.

Şanlıurfa’nın Karaköprü ilçesine bağlı Seyrantepe Mahallesinde 2008 yılında eğitim-öğretim yılına başlayan GAP Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi kısa süre içerisinde eğitim ve üretim alanında verdikleri başarıyla adından söz ettirmeye devam ediyor.

Gençlik Spor Bakanlığı’nın Gençlik Projeleri kapsamında HOBİ kursu olarak başlatılan ve öğrencilerin katıldığı kurs hem okula hem de kendilerine gelir sağlıyor. Projeyi başlatan GAP Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi Beden Eğitimi öğretmeni Ömer Faruk Ateş, kursa katılan öğrencileri ile birlikte ürettikleri aydınlatma sistemlerini sosyal medya ve fuarlarda tanıtarak hem satış yapıyorlar hem de okulun tanıtımını yapıyorlar.

Urfanatik mikrofonlarına başlattığı proje hakkında bilgi veren Beden Eğitimi Öğretmeni Ömer Faruk Ateş bu projeyi daha da geliştirmek istediğini ifade etti. Ateş; ‘’Şanlıurfa Karaköprü GAP Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeniyim. Çalışmalarımız plastik atık borusu ve kâğıtlardan yaptığımız layt boks ve numuners PVC dediğimiz aydınlatma sistemi öğrencilerimize öğretmeye çalışıyoruz, daha doğrusu öğrendiler artık yapıyorlar’’ dedi.

Öğrencilere Gelir Kaynağı Oluyor, Ceplerine Harçlık Giriyor

Öğrencilere hem gelir kaynağı oluyor hem de ceplerine harçlık girdiklerini söyleyen Beden Eğitim Öğretmeni Ömer Faruk Ateş; “Yaklaşık 1 yıldır çalışıyoruz, öğrencilerimiz ile haftanın 4 günü burada atölyemizde çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışma hobi olarak kendi kendime evde öğrendim, yapmak istediğim bir çalışmaydı, yaptım baktım talep var arkadaşlarım istiyor, bende öğrencilerime öğretiyim en azından kendilerine de ek gelir kaynağı olsun, ceplerine harçlıkları girsin diye atölye kurdum” ifadelerini kullandı.

Gençlik Projeleri Kapsamında Kurs Kuruldu

Gençlik Spor Bakanlığı’nın Gençlik Projeleri kapsamında, projeyi hazırladıklarını ifade eden Ateş: “Şuanda 20 öğrencimiz öğrendiği çalışma ile kendilerine gelir kaynağı oluyor. Malzeme konusu Gençlik Spor Bakanlığı’nın Gençlik Projeleri kapsamında, proje hazırladık yaklaşık 16 bin 700 TL destekleri oldu. 6 aylık bir projeydi bu 6 ayın sonunda tamamlandı ve ürünler okulumuza hibe olarak kaldı” dedi.

“Ürünleri Sosyal Medya, Web Sitelerinde Tanıtılıyor”

Ürünleri sosyal medya, web sitelerinde tanıdıklarını ifade eden Ömer Faruk Ateş; “Şanlıurfa’da fuar alanlarında ki stantlara götürüyoruz, okulumuzun web sayfa sitesinde ürünlerimiz adı altında var zaten, kendi instagram hesaplarımız var oradan ürünleri tanıtıyoruz” diye konuştu.

“80-90 Üzerinde Sipariş Aldık”

Şimdiye kadar yaklaşık 80-90 üzerinde sipariş aldıklarını söyleyen Beden Eğitimi Öğretmeni Ateş; “Yapılan ürünlere göre fiyatları değişiyor 100 TL’den başlıyor 200 TL’ye kadar ürünlerimiz var, istedikleri resme göre istedikleri boyuta göre fiyatlarımız değişmekte. Şimdiye kadar yaklaşık 80-90 üzerinde sipariş vardı yaptık gönderdik öğrencilerimizle birlikte kimseden kötü bir dönüş olmadı” şeklinde konuştu.

“Bu Proje İle Öğrencilerime İyi Bir Yön Kazandırdım”

Ömer Faruk Ateş; “Bu projeyle öğrencilerime iyi bir yön kazandırdım, el becerilerinin de geliştiğini düşünüyorum bu şekilde devam etmelerini çok çok isterim daha yeni öğrenciler de alacağız bu sene katılacak yeni öğrencilerimiz var bu projeyi geliştirmek istiyorum” dedi.

Haber: Ahmet Durmuş

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2019, 16:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER