Öğretmen Adayları Atamalar İçin Şubat Ayına Odaklandı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından özür grubu atamaları sonuçlandırıldı. Bunun ardından ise öğretmen adaylarının beklediği Şubat dönemi atama duyurusunun yayımlanmasına az bir süre kaldı. 

Öğretmen Adayları Atamalar İçin Şubat Ayına Odaklandı

MEB, özür grubu atamalarını sonuçlandırdı. 2017 KPSS’ye giren öğretmen adaylarının merakla beklediği Şubat dönemi ilk atama duyurusuna az kaldı. 2017 KPSS puanıyla ilk defa atama olacağı için öğretmen adayları sabırsız. Bu haberimizde öğretmen adaylarının beklentilerini değerlendireceğiz.

20 Bin Cepte Ancak Beklenti 40 Bin

MEB, Şubat atama planlamasına göre 20 bin öğretmen alımı ilanına çıkacak. 2017 Eylül dönemi için öngörülen 10 bin atamayı da isteyen öğretmen adayların beklentisi karşılanırsa atama sayısı 30 bin olacaktır. KPSS puanları 1 yıl geçerli olduğu için öğretmen adayları 40 bin atama talep ediyorlar.  

Kadrolu Atama Olsun Talebi

MEB, Doğu ve Güneydoğu’da öğretmen tutmak için sözleşmeli öğretmenliği tekrar getirdi. Adayların kadrolu atama beklentisi var ama mevcut şartlar itibariyle sözleşmeli ile yola devam edilecektir diye düşünüyoruz.


 
Mülakat Kaldırılsın Talebi

Öğretmen alımında en çok tartışılan konulardan biri de mülakat sistemidir. Öğretmen adayları merkezi atama istiyor. Mülakatı geçti/kaldı veya +5 /-5 olarak isteyenler olsa da genel olarak mülakatın kaldırılması beklentisi var. MEB’in mülakat konusunda birtakım değişiklikler yapacağı muhakkak ancak geri adım atılmaz diye düşünüyoruz.

Özetle; Öğretmen adayları atama mücadelesi için çok emek harcadılar. İnşallah hak ettikleri kadroları alırlar. MEB’in tek atama yerine Şubat-Eylül olmak üzere iki dönemde yapmasını ve mülakatı kaldırmasını istiyoruz.

Kamupersoneli.net Notu: MEB yetkililerinden kız çocuklarımız için özel bir isteğimiz vardır. Bazı Kız Meslek Liselerinde Çocuk Gelişimi ve bazı branşlarda meslek dersi öğretmeni açığı vardır. Bazı branşlarda meslek öğretmeni hiç atanmamış okullarımız vardır. Bu atama döneminde Doğu-Batı fark etmez Kız Meslek Liselerine meslek öğretmeni atanması faydalı olacaktır.

İl Müdürlüklerinin kontenjan bildirirken Kız Meslek Liselerin kadrolarını özellikle incelemesi lazım. Ayrıca Kız Meslek Liselerinde çalışan meslek öğretmenleri zorunlu hizmet sebebiyle okullarından ayrılmak zorunda kalmaktadır. Kız Meslek Liselerinin zorunlu hizmet kapsamına alınması olumlu olur diye düşünüyoruz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER