Öğrenciler Üretti, Bir Öncekinden 4 Kat Daha Güçlü!

Adıyaman'da üniversite öğrencileri "Şems-i Revan" ismini verdikleri güneş enerjisiyle çalışan araba yaptı

Öğrenciler Üretti, Bir Öncekinden 4 Kat Daha Güçlü!

Adıyaman Üniversitesi (ADYÜ) Besni Meslek Yüksekokulu  Mekatronik Bölümü öğrencileri, güneş enerjisiyle çalışan araba üretti.   
 
Besni Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Zihni Alp Çevik,  gazetecilere yaptığı açıklamada, üretilen aracın üniversite yerleşkesinde engelli  yolcu taşıma ve güvenlik görevlilerinin kampüs içerisinde gezmesi için  kullanılabileceğini söyledi.
 
Araca "Şems-i Revan" adını verdiklerini ifade eden Çevik, 7 ayda  tamamlanan aracın adının öğrenciler tarafından konulduğunu belirtti.
 
 Aracın otomobil ve pikap arasında bir modelde tasarlandığını anlatan  Zihni Alp Çevik, şöyle konuştu:
 
"Araç 2 kişiyi çok rahat taşıyor. 8 kişiyi de taşıyabiliyor. Motorunu  güçlü yaptık. Bu aracı yapma amacımız kampüs içerisinde yolcu taşımak. Engelli,  misafir ve güvenlik personelinin bineceği bir araç yaptık. Geçen yıl yaptığımız  aracın motorundan 3-4 kat daha güçlü. Ayrıca yolcu taşıma kapasitesini de  arttırdık."
 
Aracın 2 saatlik enerjiyle ve en fazla 40 kilometre hızla 80 kilometre  yol yapabildiğini vurgulayan Çevik, aracı sonraki süreçte hareketli koltuklarla  engellilerin daha rahat binip inebilecekleri şekilde geliştirmeyi düşündüklerine  dikkati çekti.
 
  Annesi başarısını paylaştı
 
Besni Meslek Yüksek Okulu Mekatronik Bölümü öğrencisi Yunus Emre  Gültekin de ekip arkadaşlarına ve emeği geçen herkese teşekkür etti.
 
Öğrencilerden Muhammet Serhat Yasak'ın annesi Nezire Yasak ise oğlunun  dahil olduğu güneş enerjili araba projesinin test sürüşlerini görmek ve ekibin  mutluluğunu paylaşmak için Mersin'den geldiğini belirterek, "Oğlum bu projede yer  aldığı için çok memnunum. Böyle projelerle uğraştıklarında çocukların kendilerine  güveni artar. Sadece okumak değil, onu uygulamak ve gerçek hayata yansıtmak da  önemli." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER