KPSS'de Türkiye 3.Sü Oldu: Mülakatta Elendi...

KPSS'de Türkiye 3.sü olup mülakatta elenen öğretmen yaşadıklarını anlattı.

KPSS'de Türkiye 3.Sü Oldu: Mülakatta Elendi...

Öğretmen atamalarında Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda başarılı olunmasının yanında mülakat sisteminin de getirilmesi, tartışma yaratmaya devam ediyor.

KPSS'de Kimya ve Kimya Teknolojisi alanında Türkiye 3. olan ve mülakatla elenen öğretmen Meryem Özel, konuk olarak katıldığı RS FM'de yayınlanan Yavuz Oğhan'dan Bidebunudinle programında yaşadığı süreci anlattı.

29 yaşında olduğunu ve Çukurova Üniversitesi Kimya Bölümü'nü bitirdiğini ifade eden Özel, " KPSS'ye 2017'de girdim. 88,92 puan aldım ve kimya branşında Türkiye üçüncüsü oldum. Fakat mülakatta 55 puan verildi" dedi.

'Sorular Branşımla İlgili Cevaplayabileceğim Sorulardı'

Üç kişilik bir komisyonun mülakatı gerçekleştirdiğini belirten Özel, sürenin yaklaşık beş dakika olduğunu ve kendilerine dört soru sorulduğunu ifade etti. Mülakat sırasında kamera kaydı yapılmadığına da vurgu yapan Özel, "Bana sorulan sorulardan biri yorum sorusuydu. 'Ülkemizde öğretmene bakış açısını nasıl değiştirmeliyiz?' diye soruldu. 'Eğitim teknolojilerini kendi branşınızda nasıl kullanırsınız?' şeklinde de bir soru vardı. Sorulan sorular branşımla ilgili cevaplayabileceğim sorulardı. Ayrıntılı bir şekilde cevapladım" diye konuştu.

Dava Süreci Devam Ediyor

11 Temmuz'da açıklanan mülakat sonucuna itiraz ettiğini ve itirazının reddedildiğini belirten Özel, "Mülakatta başarısız oldunuz denildi. Dava açtık. Dava sürecim devam ediyor." ifadelerini kullandı.

'Genelde Ailede İhraçlar Var'

Kendisiyle aynı durumda çok sayıda öğretmen adayı olduğunu ifade eden ve iletişim halinde olduklarını belirten Özel, öğretmen adaylarının bir çoğunun ailesinde KHK ile ihraç edilmiş kişiler olduğunu söyledi. Özel, "Mülakatta başarısız olanlar içinde genelde ailede ihraçlar olduğu söyleniyor. Benim de maalesef abim ihraç edildi. Ama hakkında soruşturma yok, dava yok. Abim OHAL Komisyonu'na başvurdu cevap bekliyor"dedi.

'Haksızlık Giderilsin'

Özel, "Biz bu haksızlığın giderilmesini istiyoruz. Mülakat sisteminin kaldırılmasını istiyoruz. Bu mümkün değilse de, kişilerin kendileri dışındaki olumsuz konulardan dolayı düşük puanlar almasını istemiyoruz" açıklamasında bulundu.

Kaynak : Gerçek  Gündem 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER