Eyyübiye’den Avrupa’ya eğitime

Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesinde yer alan Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu, AB Erasmus plus projeleri kapsamındaki eğitimi için birinci faaliyet ayağı olan Çek Cumhuriyeti / Prag ‘daki eğitimini 11 katılımcı öğretmeniyle tamamladı.

Eyyübiye’den Avrupa’ya eğitime

 "Eğitimde Öğrenci Merkezli Yaklaşım’’ konulu projeleri için Prag’da Educanet isimli kurumla anlaşmaları dahilinde aldıkları eğitimler sonucu hem öğrenci merkezli eğitim adına hem de Çek Cumhuriyeti eğitim sistemi adına çok yararlı bilgiler elde etti.

Alınan seminerler sonucu Türk eğitim sistemi ve Avrupa’da yürürlükte olan eğitim sistemleri karşılaştırılırken eksikler ve yapılması gerekenler konuşuldu.  Prag merkezde bulunan eğitim kurumlarına yaptıkları kurum ziyaretleri sonucunda ‘öğretmen merkezli eğitim sistemi’ nin pratikte de çok işlevsel şekilde kullanıldığı görüldü.

 16 günlük eğitim süresince çeşitli yakın ülke ve şehirlere de geziler düzenleyen öğretmenler, Macaristan –Budapeşte, Slovakya – Bratislava, Almanya – Dresden ve Avusturya – Viyana gezileri sonucunda hem kültürel hem tarihi bilgileri de alarak verimli bir eğitim süreci geçirdi.

 Eğitim sürecimizin 5 günlük kısmında Şanlıurfa  Eyyübiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Demir ve Teftiş kurulu başkan yardımcısı Soner Uluay da  seminer ve eğitimlerine katıldı.

Proje koordinatörleri Zübeyir Gökhan Doğan, Kardelen Yardımcı’ nın yazdığı ve Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu müdürü Ahmet Karakuş’un desteklediği bu proje sayesinde katılımcı öğretmenler eğitim aldıkları kurumlarda öğrenci merkezli eğitim sistemini hem teorik hem de pratik olarak gözlemleme fırsatı buldu.

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2016, 13:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER